Święto wszystkich krwiodawców

Foto: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. To święto ludzi bezinteresownie ratujących ludzkie życie, dzielących się najcenniejszym, trudnym do zastąpienia lekiem – własną krwią. Data święta jest nieprzypadkowa.  Ustanowiono je w dzień urodzin lekarza i badacza Karla Landsteinera, który na podstawie obserwacji wyróżnił grupy krwi oraz odkrył czynnik Rh. Naukowiec został uhonorowany za swoją pracę badawczą Nagrodą Nobla. Wszystkim honorowym krwiodawcom dziękujemy za ich pomoc i życzymy zdrowia, uśmiechu i wytrwałości.

“Oddaj krew i spraw, by świat mógł tętnić” – to hasło przewodnie obchodzonego w 2021 roku Światowego Dnia Krwiodawcy. Ma w swoim przesłaniu podkreślić zasadniczy wkład honorowych dawców krwi w utrzymywanie tętniącego życiem świata. Osoby te, oddając swoją krew i jej składniki, częstokroć ratują życie i przyczyniają się do poprawy zdrowia wielu pacjentów. Hasło ma wzmocnić również globalne wezwanie, aby coraz więcej ludzi na całym świecie oddawało krew regularnie.

Wszystkim chętnym, zainteresowanym udziałem w akcjach krwiodawstwa, przypominamy – możesz oddać honorowo krew, jeśli:

  • jesteś zdrowy
  • masz skończone 18 lat i posiadasz dowód osobisty lub paszport
  • masz odpowiednią wagę ciała (powyżej 50 kg)
  • nie chorowałeś na żółtaczkę, kiłę, nie chorujesz na choroby przewlekłe, wymagające przyjmowania leków na stałe
  • zapoznasz się z „Informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców” i wypełnisz kwestionariusz dla krwiodawców
  • jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonywanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała
  • nie jesteś na czczo

Dawcami krwi nie mogą być kobiety w ciąży i w okresie 6 miesięcy po porodzie oraz w okresie menstruacji i trzy dni po jej zakończeniu.

Informacje o przygotowaniu do donacji, a także o planowanych akcjach wyjazdowych realizowanych przez stacje krwiodawstwa dostępne są na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments