Są pieniądze na ochronę zabytków – również w naszym regionie

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu rozstrzygnął I etap Programu „Ochrona zabytków”. Wsparcie finansowe na łączną kwotę prawie 106 mln zł otrzymały 444 projekty. Z opublikowanej właśnie listy wynika, że dofinansowanie pozwoli na przeprowadzenie prac konserwatorskich również na terenie naszego Czwórmiasta. Gdzie konkretnie?

W powiecie sandomierskim, dzięki dotacji ministerialnej w kwocie 530 tys. złotych, możliwa będzie realizacja 6 remontów konserwatorskich zabytków sakralnych. Są to:

1. Konserwacja chóru wraz z szafą organową w Kościele pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Sandomierzu – 30 tys. zł.
2. Zabezpieczenie i konserwacja Piwnicy Romańskiej w Klasztorze oo. Dominikanów pw. Św. Jakuba w Sandomierzu – 80 tys. zł.
3. Remont konserwatorski dzwonnicy w Klasztorze oo. Dominikanów pw. Św. Jakuba w Sandomierzu – 150 tys. zł.
4. Remont dachu wieży południowej w Kościele pw. św. Józefa w Klimontowie – 70 tys. zł.
5. Remont konserwatorski kruchty w Klasztorze podominikańskim w Klimontowie – 80 tys. zł.
6. Remont konserwatorski w zakresie romańskiego wątku kamiennego i detalu architektoniczno-rzeźbiarskiego elewacji w Kościele pw. Św. Floriana w Koprzywnicy – 120 tys. zł.
Inni wnioskodawcy, których wnioski nie otrzymały dofinansowania, ale zostały ocenione na poziomie nie mniej niż 50 punktów, mogą składać odwołania. Do takich należy m.in. Powiat Tarnobrzeski, który wnioskował o dotację dla Pałacu Dolańskich w Grębowie, na renowację zewnętrznej klatki schodowej – etap III. Mieści się tutaj internat Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, a obiekt pochodzi z lat 30-40 XIX wieku. Wniosek uzyskał 69 punktów.
Podobnie jest z wnioskiem Gminy i Miasta Ulanów, dotyczącym prac konserwatorskich i restauratorskich budynku dworu w Bielinach (koniec XVII w.) – etap I. Wniosek otrzymał 69,33 pkt.
Z prawa do odwołania z pewnością skorzysta także Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Trójcy Zawichost. Wniosek dotyczy prac konserwatorskich przy obrazach Św. Jakub, Św. Jan i Św. Piotr z monumentalnego cyklu 12 Apostołów w Kościele pw. Św. Trójcy (XIII/XVIII). Ten wniosek oceniono na 60,67 pkt. Życzymy powodzenia!

Termin na złożenie odwołania upływa 6 marca.

Pełna lista dofinansowanych wniosków w ramach I etapu Programu „Ochrony Zabytków” dostępna jest tutaj.

Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego                                            Oprac: Malgo La

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jacek
jacek
6 miesięcy temu

czwormiasto? czy to oficjalna nazwa naszego regionu? troche dziwna