Czytanie zaczyna się od kołyski!

Oprac. Malgo La Foto: Instytut Książki

Radiowa Trójka zaprezentowała dzisiaj, na dzień dobry, piosenkę Mietka Szcześniaka, będącą elementem kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Kampania, której patronuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, skierowana jest do rodziców, którzy rozumieją, jak ważną rolę w życiu dziecka, odgrywa książka i wspólne jej czytanie. Przypominamy więc główne idee i zasady tej akcji, rozpoczętej pilotażowo w 2017 roku,      a upowszechnionej od 2019.

Projekt opiera się na założeniu, że czytelnictwo zaczyna się od kołyski, a mądra, właściwie dobrana książka ułatwia dziecku wejście do świata mowy i do świata literatury. Dlatego    już noworodkom należy czytać rytmiczne rymowanki.

Kampania przychodzi z pomocą rodzicom i już na 386 oddziałach położniczych w całej Polsce, nowo narodzone dzieci i ich mamusie otrzymują od Instytutu Książki oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego piękną wyprawkę czytelnika – ,, Pierwsze wiersze dla…”.

Znajdziemy tu, wspominane z sentymentem z własnego dzieciństwa, utwory Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej. Ilustracje Ewy Kozyry – Pawlak i Pawła Pawlaka, z pewnością rozbudzą wyobraźnię i ułatwią maluchom odbiór czytanych treści. Takie czytanie, rodzice powinni traktować jako wspólnie przeżytą przygodę, która oprócz oczywistych korzyści, buduje trwałe relacje i więzi.

Te oczywiste korzyści obejmują: rozwijanie wyobraźni, emocji, wrażliwości, poczucia humoru, kształcenie kompetencji językowych, zdobywanie wiedzy ogólnej, naukę odróżniania dobra od zła, przekaz wzorców osobowych, wspaniałą rozrywkę …

Od 2019 roku akcja obejmuje też przedszkolaki – na dzieci w wieku 3 – 6 lat czekają          w bibliotekach wyprawki „Pierwsze czytanki dla…”. Ma to zachęcić rodziców do, wspólnego  z pociechami, odwiedzania bibliotek.

Trzeci etap kampanii rozpocznie się we wrześniu 2020 roku i obejmie pierwszoklasistów. Obecnie w Małopolsce trwa pilotaż tej części projektu. Mające pomóc pierwszoklasistom stawiać pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu ,,Pierwsze czytanki dla…”, to staranne dobrany zestaw pozycji klasycznych i współczesnych dla tej grupy wiekowej – od utworów Czesława Janczarskiego, przez kultowe już – Adama Bahdaja, po Grzegorza Kasdepke          i Michała Rusinka.

Warto skorzystać! Pamiętajmy, że dzieci wychowane pośród książek, łatwiej osiągają sukces w życiu!

Źródło: instytutksiazki.pl http://wielki-czlowiek.pl/kategoria/aktualnosci/#

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments