Bogu na chwałę, ludziom na ratunek… Dzień Strażaka

Jak co roku 4 maja w dzień św. Floriana swoje święto obchodzą strażacy. Czy będzie to dla nich dzień wolny od pracy? A raczej – od służby? Czas pokaże… Każdego dnia przecież, a często i nocą wyjeżdżają na sygnale, by ratować innych.

Uczestniczą w przeróżnych akcjach ratowniczych – nie tylko w pożarach. Są niezbędni przy wypadkach komunikacyjnych, pomagają medykom, transportują pacjentów na szczepienia przeciwko COVID-19. Dystrybuują środki ochrony osobistej, usuwają z dróg powalone wichurą drzewa, walczą z żywiołami. Współpracują z policją, szukają zaginionych…

Chronią w potrzebie wały przeciwpowodziowe, wypompowują wodę z zalanych terenów. Ratują zwierzęta w opałach. I ludzi, przed niechcianymi współlokatorami naszych posesji – gniazdami os czy szerszeni.

Organizują lokalne akcje charytatywne, zbiórki nakrętek, wydarzenia kulturalne. W wielu miejscowościach są filarem życia społecznego. Uczestniczą w uroczystościach państwowych i kościelnych. Zawsze można na nich liczyć.

To wszystko wpisuje się w szlachetną ideę ” Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Od roku 2002 mają swoje oficjalne święto w dniu, upamiętniającym męczeńską śmierć św. Floriana – patrona strażaków i osób, wykonujących zawody powiązane z ogniem.

Nasza redakcja dziękuje za to wszystko. Życzymy dzielnym strażakom przede wszystkim dużo zdrowia i tylu szczęśliwych powrotów, ile wyjazdów do akcji.

Oprac: Malgo La

 

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments