81. rocznica Zbrodni Katyńskiej. IPN oddaje hołd ofiarom sowieckiego mordu

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ludobójstwo, dokonane przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej, do dziś pozostaje niezabliźnioną raną. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS.

Decyzja Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. o likwidacji polskich jeńców wojennych bez wzywania aresztowanych, bez przedstawiania im zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa ani aktu oskarżenia, do dziś budzi przerażenie. Już 3 kwietnia 1940 roku rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Wszystkich zgromadzonych w nim jeńców zabito w katyńskim lesie. Przez kolejne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni  z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Charkowie, Kijowie i Mińsku.

Dziś Katyń jest nie tylko miejscem straszliwej zbrodni, ale również symbolem pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji oraz nieustępliwego dążenia do prawdy. Po latach kłamliwej propagandy przywracamy szacunek ofiarom.

W 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej IPN podjął szereg działań, upamiętniających tych, którzy byli do końca wierni Polsce. Jednym z nich jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. Dzisiaj, w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, o godzinie 11 odbędzie się konferencja prasowa związana z tym festiwalem. Transmisja konferencji prasowej na kanale IPNtvPL.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia” odbędzie się online w dniach 15–18 kwietnia 2021 r. Z pewnością warto skorzystać z tej możliwości poszerzenia wiedzy.

Podczas festiwalu IPN zaprezentuje 20 filmów konkursowych oraz cztery premierowe. Szczególnej uwadze poleca film  „Wybraniec bogów”, reż. Konrad Starczewski, Rafał Pękała, Tomasz Matuszczak. To historia wybitnego polskiego matematyka – Józefa Marcinkiewicza. Oprócz seansów filmowych można obejrzeć  ciekawe debaty z udziałem znakomitych dyskutantów. W ramach festiwalu każdy, kto chce zajmować się filmem, może wziąć udział w warsztatach – „Jak korzystać z archiwów IPN”. Ponadto na kanale IPNtvPL – spotkania online z twórcami filmów: „Nieumarli”, „Moja ulubiona wojna”, „Kraina cieni”, „Wybraniec bogów”, „Fort”.

W obecnej edycji festiwalu znajdą się najnowsze światowe produkcje na temat totalitaryzmów, pochodzące z Rosji, Czech, Węgier, Serbii, Turcji, Łotwy. To bardzo szerokie spektrum sztuki filmowej, od filmów fabularnych po pełnometrażowy dokument czy animacje.

Program festiwalu, zwiastuny i dostęp do filmów na stronie: http://www.totalitaryzmy.pl/

A co przygotował z okazji tej rocznicy Oddział IPN w Rzeszowie?

  • 14 kwietnia, Ropczyce – Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach – prelekcja dr. Jacka Magdonia (OBEM Rzeszów) poświęcona postaci kpt. Franciszka Kolbusza – oficera Legionów Polskich, Polskiej Organizacji Wojskowej oraz Wojska Polskiego, bohatera walk o niepodległość, parlamentarzysty II RP, ostatniego prezydenta Brześcia nad Bugiem, zamordowanego przez NKWD wiosną 1940 r. (białoruska lista katyńska). Prelekcja zostanie nagrana i udostępniona na stronie internetowej PCEK i IPN Oddział w Rzeszowie.

Wydarzenie, połączone z otwarciem wystawy, poświęconej ofiarom Zbrodni Katyńskiej z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego pt. Cena Niepodległości. Ofiary Zbrodni Katyńskiej, w związku z obostrzeniami sanitarnymi związanymi z pandemią Covid-19  odbędzie się bez udziału publiczności.

  • 13 kwietnia, godz. 15.30 – seminarium dla nauczycieli „Zbrodnia Katyńska” w formacie online. Prowadzenie: Katarzyna Kyc (OBEN Rzeszów)
  • Kwiecień – nagranie dr Piotra Szopy (naczelnika OBUWiM IPN w Rzeszowie) poświęcone tablicom katyńskim odsłoniętym w Kalwarii Pacławskiej, Mielcu, Kidałowicach, Kożuchowie oraz wydawnictwom IPN na temat Zbrodni Katyńskiej
  • Kwiecień, Rzeszów – prezentacja wystawy plenerowej Zbrodnia katyńska
  • Kwiecień, Łupków – Zakład Karny w Łupkowie – prezentacja wystawy Katyń. Zbrodnia, która miała być zapomniana.

Natomiast delegatura IPN w Kielcach zaplanowała następujące wydarzenia:

  • 13 kwietnia, Kielce, godz. 10.00 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem ofiar zbrodni katyńskiej na cmentarzu Partyzanckim i pod pomnikiem Sybiraków na cmentarzu Starym w Kielcach.
  • 16 kwietnia, Kielce, godz. 11.00 – złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar Katynia, Charkowa i Miednoje w Hucie Szklanej u stóp Świętego Krzyża.
  • 14 kwietnia, Kielce, godz. 14.00 – promocja online książki „Tatuś Wasz jest w Rosji…” Listy kieleckich Katyńczyków W dyskusji wezmą udział: Marek Jończyk, dr Marek Jedynak i prof. Jerzy Gapys. Transmisja na  profilu FB Delegatury IPN w Kielcach.
  • Kwiecień – sesja popularnonaukowa on-line dla uczniów I LO im. Żeromskiego w Kielcach, poświęcona tematyce Zbrodni Katyńskiej.

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments