Rekord polskiego skoczka nigdy nie został pobity.

0
202

Skoczkowie narciarscy planowo powinni kończyć sezon Mistrzostwami Świata w Lotach Narciarskich w przyszłym tygodniu. Zawody zaplanowane na 20-22.03.2020 w Planicy zostały na wskutek panującej epidemii odwołane, a sezon uznano za zakończony.

Dzisiaj mija 33 rocznica bardzo pamiętnego dla polskich skoków wydarzenia z tej Słoweńskiej, a wówczas Jugosłowiańskiej miejscowości. Na skoczni w Planicy 15.03.1987r. reprezentant Polski Piotr Fijas ustanowił rekord świata w długości lotu po skoku na odległość 194 metrów. Rekord ten został ustanowiony skokiem techniką klasyczną i nigdy później nikt dalej nie skoczył w ten sposób. Rekord przetrwał 7 lat i został dopiero pobity przez Austriaka Martina Hoellwartha, który w 1994 r. skoczył techniką V 196 metrów. Piotr Fijas pozostanie, więc rekordzistą świata techniką klasyczną, którą obecnie już się nie skacze.

W późniejszych latach jeszcze Adam Małysz był rekordzistą w długości lotu 225 (2003r. Planica).Nasz mistrz wyrównał wówczas osiągnięcie Austriaka Andreasa Goldbergera. Aktualnie rekordzistą świata wśród mężczyzn jest Austriak Stefan Kraft (253,5 metra), a wśród kobiet jego rodaczka  Daniela Iraschko-Stolz (200 metrów).

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments