Pieprzówki – propozycja na niedzielę

0
201

Oprac: Malgo La

Zapowiada się piękna, słoneczna niedziela. Z pewnością warto spędzić ją aktywnie, dlatego podsuwamy pomysł na krótki, rodzinny wypad w sandomierskie Pieprzówki. 

Góry Pieprzowe to rezerwat przyrody nieopodal Sandomierza, w większości położony na terenie Kamienia Łukawskiego, malowniczo rozciągnięty na skarpie wiślanej. Turyści, wędrując wytyczonymi ścieżkami, z których te najbardziej strome zabezpieczono barierkami i linami, podziwiają wspaniałe widoki. Chociaż góry nie są wysokie, warto jednak zadbać o właściwe obuwie.

Jak czytamy na tablicy informacyjnej, Pieprzówki to najstarsze pasmo Gór Świętokrzyskich, zbudowane z łupków prekambryjskich. Skały te liczą więc sobie ponad 500 mln lat! Jak widać na zdjęciach, swoją strukturą mogą przypominać pieprz.

Liczne wąwozy i bliskość Wisły sprzyjają obecności wielu gatunków fauny, przede wszystkim ptactwa. Co najważniejsze, jest to także ostoja wielu rzadkich roślin, wśród których znajduje się między innymi, intrygujący swą nazwą wężymord stepowy. Na pewno warto spróbować go odszukać.

Ponadto występuje tu wiele gatunków dzikich róż. Stąd zresztą rozpoczyna się malowniczy Szlak Dzikiej Róży, wiodący do Sandomierza, ale przez Kichary, Dwikozy i Góry Wysokie.

Podsumowując, z pewnością jest to atrakcyjny kierunek na krótką, niedzielną wycieczkę, na przykład rowerową. Zwłaszcza o tej porze roku, gdy rośliny przybierają ciepłe, jesienne barwy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments