Od soboty cała Polska w strefie żółtej, czyli obowiązek noszenia masek na zewnątrz

0
328

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali na zwołanej dzisiaj konferencji prasowej o zmianach w zasadach postępowania dotyczących przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się pandemii Covid-19. Najważniejsze to rozszerzenie strefy żółtej na cała Polskę, i nakaz noszenia maseczek na zewnątrz. Zmiany nastąpią również w zakresie ilości osób na imprezach okolicznościowych (maksymalnie 75 osób), i restauracjach (1 osoba na na 4 m²). Wydarzenia kulturalne z udziałem 25 proc. publiczności w przestrzeni zamkniętej, maksymalnie 100 osób w plenerze, 25 proc. zajętych miejsc w kinach. Natomiast, zgromadzenia do 150 osób (odległość między różnymi zgromadzeniami min. 100 m).

Premier zaznaczył że dzięki szybkiej reakcji w pierwszej fali epidemii udało uniknąć się dramatycznych sytuacji do jakich dochodziło w innych krajach. Decyzja o zaostrzeniu przepisów jest konieczna.

W sobotę  zostanie zakomunikowana decyzja dotycząca szkół w kolejnych tygodniach. Na dzień dzisiejszy mechanizm działania wdrożony w sierpniu sprawdza się dobrze, natomiast pandemia wzmaga na sile i być może zasady trzeba będzie zaostrzyć.

Na konferencji podana została także informacja odnośnie zbliżającego się listopadowego święta. Okres Wszystkich Świętych należy rozłożyć na poszczególne weekendy a 1 listopada zamknąć cmentarze. Trzeba zrobić wszystko aby to święto nie odbyło się w tym roku w takiej formie jak dotychczas.

Będą także zmiany w funkcjonowaniu służby zdrowia, między innymi, więcej łózek dla pacjentów z COVID-19, sprawniejsza koordynacja w odpowiedzi na pytania, bogatsza rola POZ. 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments