Wykład pt. „Wojna polsko – bolszewicka 1919 -1921” w Tarnobrzegu

0
194

,,Wojna polsko – bolszewicka 1919 -1921″ to temat wykładu, na który zaprasza Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega. Dr hab. Mariusz Krzysztofiński wygłosi go w najbliższą niedzielę (13.09.2020 r.) w Zamku hr. Tarnowskich w Dzikowie o godzinie 16.30.

Wydarzenie  realizowane jest w ramach projektu „Tarnobrzeżanie na froncie wojny polsko – bolszewickiej”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Zachęcamy również do zapoznania się z ekspozycją plenerową, która będzie dostępna od 13.09 do 9.10 b.r.

Zostanie ona podzielona na trzy zasadnicze części i  rozmieszczona w trzech punktach miasta. Pierwsza z nich dotyczy głównych wydarzeń kampanii wojennej: od rozpoczęcia konfliktu, poprzez największe batalie pod Warszawą, Komarowem i Niemnem, aż  po podpisanie pokoju ryskiego. Zlokalizowana będzie na Placu Bartosza Głowackiego.

Druga część prezentuje żołnierzy – tarnobrzeżan, którzy dzięki swej bohaterskiej, często okupionej śmiercią postawie, zasłużyli na najwyższe wojskowe odznaczenie – Order Virtuti Militari.

Jeden z segmentów poświęcony jest kobietom ochotniczkom, które reprezentuje  Maria z Czetwertyńskich Tarnowska. Ta część umiejscowiona zostanie przy kościele oo. Dominikanów w Tarnobrzegu.

Ostatni segment, prezentowany przed główną siedziba Muzeum – Zamkiem hr Tarnowskich w Dzikowie, poświęcony jest historii sformowania oddziału Ochotników Dzikowskich, jego twórcy oraz walczącym w nim mieszkańcom powiatu tarnobrzeskiego.

Wszystkie wydarzenia mają charakter otwarty i są bezpłatne.

Źródło: UM Tarnobrzega

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments