Startuje nowy sezon artystyczny w Tarnobrzeskim Domu Kultury

Będą grać, tańczyć, malować… Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na zajęcia – formy stałe, ale także zupełnie nowe propozycje.

Przeżyj z nami twórczą przygodę – zachęcają animatorzy i instruktorzy Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Wkrótce korytarze placówki znów wypełni śmiech i muzyka. W nowym sezonie artystycznym będzie można wybierać spośród znanych już uczestnikom zajęć, ale także są zupełnie nowe propozycje.

– Każdy mieszkaniec naszego miasta może znaleźć coś dla siebie – zapewnia Piotr Markut, dyrektor TDK – Przygotowaliśmy zajęcia z myślą zarówno o dzieciach, jak też trochę starszych osobach – młodzieży i dorosłych. Nasi instruktorzy realizować będą bardzo ciekawe programy, warsztaty, spektakle, wystawy.

Wśród oferowanych zajęć stałym elementem programu są pracownie plastyczne, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Te pierwsze poprowadzi animatorka kultury, kuratorka wystaw, autorka wielu ciekawych artystycznych inicjatyw Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska. Dzieci w formie zabawy poznają rozmaite techniki plastyczne, ale także zwiedzają wystawy, poznają świat artystów oraz ich dokonania. Z kolei z dorosłymi pracować będzie znana malarka Marta Lipowska. Uczestnicy będą zdobywać lub rozwijać praktyczne umiejętności z zakresu rysunku i malarstwa, poznawać wybrane techniki plastyczne.

Startują także zajęcia teatralne dla wszystkich grup wiekowych: od kilkulatków po seniorów. W TDK-u działa bowiem kilka grup teatralnych. Teatrzyk Magik to zajęcia sceniczne dla najmłodszych, które prowadzi Agnieszka Mroczka. Każdy sezon kończy się realizacją spektaklu, dzięki czemu uczestnicy mogą poczuć się jak prawdziwi aktorzy. Podobnie jest z Młodzieżowym Teatrem Amatorskim, który prowadzi Sylwester Łysiak. Również tutaj można realizować swoje pasje, pracując nad dykcją, gestem i ruchem scenicznym, a na koniec sezonu zaprezentować efekty swojej pracy na scenie.

Bardzo duże zainteresowanie budzi zawsze nabór na zajęcia wokalne, które prowadzi Anna Pintal – nauczycielka wokalu, aranżerka, kompozytorka, pianistka. Także w tym roku w zajęciach mogą wziąć w nich udział zarówno osoby początkujące, jak też te, które już śpiewają w chórku Łapu Capu, czy Studiu Piosenki. Wcześniej jednak odbędzie się przesłuchanie. Podczas zajęć dzieci kształtują wyobraźnię muzyczną, uczą się podstaw śpiewu i interpretacji piosenek, a także pracy zarówno w grupie, jak i indywidualnie.

Tradycyjnie kontynuowana będzie nauka gry na gitarze klasycznej, gitarze elektrycznej i kontrabasie, którą realizuje Marian Zych – muzyk, aranżer i kompozytor. Są to zajęcia dla osób początkujących i zaawansowanych. Jest to praca w obrębie stylistyki rozrywkowej, rockowej i jazzowej. Umiejętności praktyczne uzupełnione będą o wiedzę z teorii muzyki: skale, harmonia itp.

Sekcja muzyczna TDK-u zostanie wzmocniona o nowe instrumenty – saksofon i flet poprzeczny. Lekcje nauki gry poprowadzi Katarzyna Dereń – magister sztuki, animatorka kultury, kapelmistrzyni, saksofonistka i flecistka. Tutaj także mogą się zgłaszać osoby, które chcą rozpocząć naukę oraz zaawansowani muzycy.

– Te instrumenty nie należą do najprostszych, ale są niezwykle efektowne i gra na nich daje wiele satysfakcji – zapewnia instruktorka. – Można grać w orkiestrze, wybrać repertuar klasyczny, ale też świetnie taka muzyka zabrzmi na rockowym koncercie, czy w lirycznej balladzie. Możliwości są nieograniczone. Ponadto tryb pracy dostosowany zostanie indywidualnie do każdego uczestnika.

Istnieje także możliwość dołączenia do Miejskiej Orkiestry Dętej. Oferta skierowana jest do osób już grających, ale również istnieje możliwość rozpoczęcia nauki gry od podstaw, a nawet wypożyczenia instrumentu. Orkiestra to grupa muzyczna z wieloletnią tradycja, prestiżowa, która daje wiele możliwości rozwoju i zdobycia nowych doświadczeń.

Nie będą to jedyne nowe zajęcia, które Tarnobrzeski Dom Kultury proponuje młodym mieszkańcom. Kalejdoskop to innowacyjna i oryginalna forma warsztatów artystycznych, które realizować będzie Karolina Bednarska – uzdolniona malarka, graficzka i fotograf. Zajęcia przeznaczone będą dla dzieci i młodzieży od 10. roku życia.

– Celem naszych zajęć będzie pobudzenie wrażliwości estetycznej dzieci – informuje Karolina Bednarska. – Rozwijanie kreatywnego myślenia o kolorach, materiałach i fakturach. Nasze zajęcia mają na celu stworzenie możliwości swobodnego wypowiadania wrażeń i uczuć w różnych formach artystycznych. Będziemy rozwijać indywidualne pasje, rozmawiać, tworzyć prace w różnych technikach, dobrze się bawić. Pomiędzy sztuką, malarstwem, muzyką, a literaturą będziemy dzielić się odczuciami i emocjami.

Rozpoczyna się również nowy nabór do grupy mażoretek. Zajęcia poprowadzi Małgorzata Gronek – doświadczona instruktorka, choreograf, międzynarodowa sędzia sportu mażoretkowego. Będą to zajęcia o charakterze marszowo-tanecznym, z elementami akrobatyki i gimnastyki, rolsy (kręcenie, żonglerka) pałeczką – batonem. W warsztatach mogą wziąć udział dziewczynki nawet od 4. roku życia.

W ostatnich tygodniach września i początkiem października odbędzie się szereg spotkań organizacyjnych. Każdy z instruktorów spotka się z rodzicami i uczestnikami, opowie o organizacji pracy, planach na ten sezon i wyjaśni wszelkie wątpliwości. Organizatorzy przypominają także o zasadach bezpieczeństwa związanego z epidemią koronawirusa.

– Ten sezon będzie trochę inny, bo oczywiście musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami– mówi Piotr Markut. – Zajęcia odbywać się będą w warunkach podwyższonego reżimu sanitarnego, należy zatem pamiętać o limitach miejsc w grupach i salach, a także nosić maseczki. Zrobimy wszystko, by u nas było bezpiecznie.

Pierwsze zajęcia startują końcem września. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie Tarnobrzeskiego Domu Kultury: www.tdk.tarnobrzeg.pl, a także w Dziale Ruchu Amatorskiego, tel. 15 822 74 97.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments