Rozpoczął się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Na jaką pomoc można liczyć?

0
210

Tegoroczny Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem trwa od 22 do 28 lutego. Każdy zainteresowany może w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów zawodowych czy organizacji pozarządowych w całym kraju.

W organizację obchodów oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej, włączają się również asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni. Ponadto aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi i policjanci.

Celem corocznej organizacji obchodów „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Wiąże się to z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, które wprowadzono w Polsce ustawą z 12 lutego 2003 roku. Przepisy wskazują na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. Podjęte działania mają skutkować uzyskaniem przez potrzebujących skutecznej pomocy.

Policjanci będą udzielać pomocy prawnej oraz informacji osobom pokrzywdzonym o możliwości uzyskania pomocy finansowej, psychologicznej i prawnej.

Komenda Miejska Policji w Tarnobrzegu ul. 1 Maja 2,

  • W dniu 22 lutego 2020r w godz. 10.00 – 16.00 – dyżur pełni Zastępca Naczelnika Wydz. Dochodzeniowo – Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.
  • W dniu 23 lutego 2020r w godz. 10.00 – 16.00 – dyżur pełni Naczelnik Wydz. Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.
  • W dniu 24 lutego 2020r w godz. 10.00 – 16.00 – dyżur pełni Naczelnik Wydz. Do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.
  • W dniu 25 lutego 2020r w godz. 10.00 – 16.00 – dyżur pełni Zastępca Naczelnika Wydz. Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.
  • W dniu 26 lutego 2020r w godz. 10.00 – 16.00 – dyżur pełni Naczelnik Wydz. Dochodzeniowo – Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.
  • W dniu 27 lutego 2020r w godz. 10.00 – 16.00 – dyżur pełni Komendant Komisariatu Policji w Gorzycach.
  • W dniu 28 lutego 2020r w godz. 10.00 – 16.00 – dyżur pełni Komendant Komisariatu Policji w Gorzycach.

Podczas Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem dyżur w godzinach 10.00 – 15.00 pełnić będą również funkcjonariusze:

– zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu,

– policjanci z Komisariatu Policji w Nowej Dębie, Gorzycach, Posterunku Policji w Baranowie Sandomierskim oraz funkcjonariusze Ogniwa Prewencji w Grębowie.

Wsparcie będzie również oferowane przez sieć ośrodków pomocy pokrzywdzonym, finansowaną ze środków Funduszu Sprawiedliwości, który podlega Ministrowi Sprawiedliwości. Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości przedstawia listę takich ośrodków oraz punktów lokalnych wraz z mapą ich lokalizacji. https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/

Źródło: KMP w Tarnobrzegu

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments