O Polskim Ładzie z europosłem w Nowej Dębie

Foto: Miasto i Gmina Nowa Dęba

W niedzielne południe 18 lipca z mieszkańcami miasta i gminy Nowa Dęba oraz powiatu tarnobrzeskiego spotkał się europoseł Tomasz Poręba. Okazją do spotkania z eurodeputowanym była prezentacja rządowego programu Polski Ład.

Na to spotkanie w domu kultury w Nowej Dębie przybyli także poseł Zbigniew Chmielowiec, marszałek Ewa Draus, starostowie Jerzy Sudoł i Jacek Rożek z radnymi powiatowymi. Ponadto burmistrz Baranowa Sandomierskiego Marek Mazur, dyrektor WORD Kamil Kalinka i przewodniczący Rady Miejskiej Damian Diektiarenko z radnymi. Obecny był także oczywiście burmistrz Wiesław Ordon.

Poseł do Parlamentu Europejskiego przedstawił filary programu Polski Ład na najbliższe 100 dni, przygotowane przez rząd. Ich rozwiązania będą obecnie procedowane w Sejmie, a należą do nich:

  • 30 tys. zł kwoty wolnej dla wszystkich,
  • emerytura wolna bez podatku do 2500 zł,
  • zniesienie limitu do specjalistów,
  • 7 proc. PKB na zdrowie,
  • mieszkanie bez wkładu własnego i dom 70 m2 bez formalności,
  • Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – 12 tys. zł na każde dziecko, do wykorzystania pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia.

Szczególną uwagę skierowano na Program Inwestycji Strategicznych Polski Ład, adresowany do samorządów lokalnych, którego realizacja już się rozpoczęła. Trwa właśnie nabór do programu, prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gmina Nowa Dęba zamierza złożyć 3 wnioski o bezzwrotne dofinansowanie, w ramach dwóch priorytetów. Zaplanowane zadania mogą uzyskać dofinansowanie w zależności od priorytetu: 95% wartości zadania lub 90%. Dokumenty projektowe są przygotowane, większa część jeszcze w poprzedniej kadencji, część w ostatnim czasie. Są to projekty kanalizacyjne, termomodernizacyjne i sportowe.

W dyskusji z posłem T. Porębą wskazano kolejne obszary, w jakich gmina zamierza przygotować dokumentacje techniczne i ubiegać się o środki z Polskiego Ładu w kolejnych latach.

Powiat Tarnobrzeski przygotowuje projekty drogowe, także na terenie naszej gminy. Z ważnym zadaniem, jakim jest budowa nowej sali operacyjnej wraz zapleczem, powiat na razie nie może wystartować, gdyż służba zdrowia obecnie nie znajduje się w wykazie przyjętych przez rząd priorytetów. Ale jest szansa na odrębny program, dedykowany dla służby zdrowia. Będzie więc możliwość ubiegania się o duże środki, w tym na rozbudowę szpitala.

Marszałek Ewa Draus zwróciła uwagę na to, że Gmina Nowa Dęba inwestuje w to, co później będzie generować przychody dla gminy, czyli w uzbrojenie terenów inwestycyjnych. To jest także obciążenie dla mieszkańców i budżetu przy ustalaniu ceny ścieków, ale nie ma odstępstwa od takiego kierunku. Strefy to przyszłość dla gospodarki naszej gminy.

Podczas spotkania poseł Zbigniew Chmielowie odniósł się do podpisanej umowy na projektowanie studium korytarzowego dla obwodnicy Nowej Dęby. Podkreślił zaangażowanie władz samorządowych i lokalnych polityków, w tym posła, wiceministra Rafała Webera, we wprowadzenie tego zadania do programu 100 obwodnic dla Polski. Liczy tu na dobrą współpracę władz samorządowych z firmą projektową i GDDKiA nad wyłonieniem ostatecznego wariantu przebiegu trasy.

Na zakończenie spotkania europoseł Tomasz Poręba mówił o wspólnotowym podejściu do wszelkich tego typu projektów, jak Polski Ład. Ważna jest współpraca wewnątrz samorządu, ale także i aktywność mieszkańców, którzy z pomysłami winni zgłaszać się do radnych czy lokalnych polityków.

Spotkanie z europosłem przyjęte zostało z dużym zainteresowaniem, mimo sezonu urlopowego, co też dostrzegł T. Poręba i zadeklarował kolejny przyjazd do Nowej Dęby.

Źródło: Miasto i Gmina Nowa Dęba

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments