Nowy samochód dla Domu Pomocy Społecznej w Nowej Dębie

0
267
Nowy samochód dla DPS w Nowej Dębie to volkswagen transporter

Od 12 stycznia mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Nowej Dębie służy nowy volkswagen transporter. Samochód zastąpił wysłużonego fiata doblo. A można było go zakupić przede wszystkim dzięki wsparciu finansowemu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Auto, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, kosztowało ponad 150 tysięcy zł. Kwota pochodząca z PFRON to 80 tysięcy zł, ponadto Starostwo dołożyło 40 tysięcy, zaś DPS – 30 tysięcy.

Na uroczyste przekazanie samochodu do Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu przyjechał Maciej Szymański, szef podkarpackiego oddziału PFRON. Jak podkreślił, warto się starać o dofinansowanie, bo DPS z Nowej Dęby zrobił to po raz pierwszy i z pozytywnym skutkiem.

Dzięki temu, że na terenie województwa podkarpackiego aktywne są placówki zajmujące się osobami niepełnoprawnymi, co roku jesteśmy w czołówce kraju jeśli chodzi o pieniądze, które są przeznaczane na wyrównywanie różnic pomiędzy regionami. Bardzo nas to cieszy, szczególnie dlatego, że te pieniądze idą prawie bezpośrednio do osób niepełnosprawnych – podkreślał szef podkarpackiego PFRON. – Trzeba jednak podkreślić, że to nie my je samodzielnie wydajemy, ale robimy to dlatego, że środowisko chce składać wnioski – dodał Maciej Szymański. Następnie podziękował za aktywność staroście Jerzemu Sudołowi i dyrektor DPS w Nowej Dębie, Agnieszce Markowicz.

Podziękowania dla szefa PFRON i starosty złożyła też Agnieszka Markowicz, która podkreśliła jak bardzo się cieszy, że mimo tego trudnego czasu, jakim był rok 2020, udało się zrealizować tę inwestycję.  – To pierwsze auto odkąd pracuję w DPS, czyli od 20 lat, które zostało dofinansowane ze środków PFRON. To dla nas sukces. Mam nadzieję, że będzie nam służyło przez długie lata, ponieważ samochód, którym dotychczas się poruszaliśmy nie był dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych.

Dodała też, że nowodębski DPS służy osobom przewlekle, somatycznie chorym. Jest w nim 52 pensjonariuszy, z czego średnio tylko 10 – 15 procent to osoby samodzielne.

Podziękowania dla dyrektora PFRON złożył także wicestarosta Jacek Rożek. Jak mówił, wraz z całym zarządem powiatu stara się dopingować swoje jednostki organizacyjne do składania wniosków o dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych. Takie osoby przecież  same nie zawsze potrafią zadbać o swoje potrzeby.

W przekazaniu samochodu dla DPS wzięli udział Jerzy Sudoł, starosta tarnobrzeski oraz Wojciech Gruszka, członek Zarządu Powiatu Tarnobrzeskiego. Ponadto obecna była Ewa Kędzierska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Źródło i zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments