Garnizon Nowa Dęba

1
499

W połowie roku stacjonujący w Nowej Dębie 18. Pułk Artylerii osiągnie gotowość bojową. Jego rozwój potrwa jeszcze kolejnych pięć lat, ale obecność tak poważnej jednostki napawa nowodębian dumą. Natomiast władze miasta widzą w tym dużą szansę na rozwój.

18 PA to młodziutka struktura militarna w naszej armii. Decyzją min. Mariusza Błaszczaka powstał niespełna 2 lata temu. O zamiarach jej tworzenia było za to głośno dużo wcześniej. Robiono przymiarki lokalizacyjne i nie jest tajemnicą, że sztabowców do swego przekonywali gospodarze innych miast. Padło na Nową Dębę, bo pod bokiem jest wielki poligon, a tuż obok fabryka amunicji i nieco dalej wytwórnia broni artyleryjskiej.

18. Pułk już wchodzi w skład niewiele starszej 18. Dywizji Zmechanizowanej, której dowództwo stacjonuje w Siedlcach. Do tej samej dywizji należą też m.in. „nasza” 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 19. Lubelska Brygada Zmechanizowana i 1. Warszawska Brygada Pancerna. Na razie, czyli do końca czerwca tego roku nowodębski 18 PA będzie liczył 1,5 tys. żołnierzy. Ilu ich będzie do końca całkowitego formowania, czyli do 2026 r., tego nikt nie wie. W każdym razie Nowej Dębie mieszkańców przybędzie i to w szybkim tempie. Taki szybki wzrost demografii, to spore wyzwanie dla miasta. Żołnierze wiadomo, gdzie będą pracować, ale jak najbliżej pracy będą szukać ich rodziny. Nowe wojsko gdzieś musi mieszkać. Samorząd Nowej Dęby już w tamtym roku sprzedał trzy działki pod bloki wojskowe. A poza tym przybędzie uczniów w nowodębskich szkołach, dzieci w przedszkolach i żłobkach. Taki proces zżywania się miasta z nowym wojskiem trwa jeszcze w Nisku, choć do miasta nad Sanem saperzy z Tczewa sprowadzili się kilka lat temu.

jc

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
5 dni temu

Dobrze że w życiu jest moment w którym warto usiąść do stołu i wspólnie szukać rozwiązań dla dobra rodziny,kutlury i społeczeństwa w kraju gdzie czasami zapomina się o uśmiechu i ludzkiej życzliwości. Zapraszamy .Czujcie się jak u siebie w domu.