Dni teatru i wyobraźni już w ten weekend – wystarczy usiąść wygodnie w fotelu

Teatr wyobraźni będzie tematem przewodnim Dni Teatru w TDK-u, które odbędą się w najbliższy weekend. Będą rozmowy, słuchowiska, archiwalne spektakle. Patronat nad wydarzeniem objął Teatr Polskiego Radia.

Tarnobrzeski Dom Kultury Dni Teatru organizuje od lat z okazji Dnia Teatru, który przypada 27 marca. W tym roku z powodu pandemii przeniesiono je na późniejszy termin – odbędą się w najbliższy weekend od 9 do 11 kwietnia. Inna będzie także ich formuła. Nie mogą się odbyć tradycyjne spotkania „na żywo”, dlatego organizatorzy znaleźli inną, nietypową formę. Pozwoli ona widzom zetknąć się z prawdziwym teatrem.

Jest taki teatr, zwany teatrem wyobraźni, gdzie nie potrzeba ani sceny, ani kurtyny, a wystarczy tylko wygodnie usiąść w fotelu, toteż postanowiliśmy włączyć w Dni Teatru słuchowiska radiowe – mówi Renata Domka z TDK-u.

Pod koniec ubiegłego roku prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek oraz autorka dramatów radiowych dr hab. Iwona Rusek spotkali się z Dyrektorem Teatru Polskiego Radia Januszem Kukułą. Wtedy zapadła decyzja o współpracy, a Teatr Polskiego Radia objął Dni Teatru swoim patronatem.

W ramach wydarzenia będzie można posłuchać rozmów o magii radia i specyfice spektakli radiowych, o pracy z aktorami, o efektach dźwiękowych. Będzie też trochę wspomnień i planów na przyszłość. Gościem Dni będzie sam Dyrektor i Główny Reżyser Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. To nie tylko reżyser radiowy, także poeta, scenarzysta, wielokrotnie nagradzany na festiwalach twórczości radiowej. Laureat między innymi Złotego Mikrofonu oraz nagrody Rady Programowej Polskiego Radia. Rozmowę poprzedzi emisja słuchowiska Królowa i Szekspir według dramatu Esther Vilar w reżyserii Janusza Kukuły. Utwór ten otrzymał Grand Prix Festiwalu „Dwa Teatry” – Sopot 2014, a w główną rolę brawurowo wcieliła się Maria Pakulnis.

Drugim znakomitym gościem Dni Teatru będzie Dobrosława Bałazy – reżyserka radiowa. Pracując z najlepszymi aktorami w kraju, przygotowuje słuchowiska dla dzieci i dla młodzieży. Dobrosława Bałazy zajmuje się także reżyserią dubbingu, czyli polską wersją językową filmów i seriali animowanych (między innymi Disneya). W ramach Dni Teatru usłyszymy słuchowisko Bura Gbura autorstwa Danuty Parlak, ze znakomitą Anną Apostolakis w tytułowej roli, w reżyserii ww. gościa.

W programie zaplanowano także tradycyjne propozycje teatralne, choć z powodu pandemii udostępnione zostaną tylko online. Jedną z nich będzie spektakl dla dzieci i młodzieży zatytułowany Teatr jest dobry na wszystko w reżyserii Barbary Dziuby i Doroty Kordas. Zaprezentuje go Zespół Teatralny Studio 10 ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu.

Organizatorzy sięgną do archiwów teatralnych. Udostępnią dwa przedstawienia grup, działających przy Tarnobrzeskim Domu Kultury, oba w reżyserii Sylwestra Łysiaka. Będzie to spektakl poetycki Ziemia na lewo w wykonaniu Młodzieżowej Grupy Teatralnej oraz hit Teatru Czwartek sprzed kilku lat: Mąż zmarł, ale już mu lepiej.

Podczas teatralnego weekendu obradować będzie także komisja Konkursu Recytatorskiego „Dziecięce Interpretacje”. Jest to już 19. edycja. Ponownie konkurs ten odbywa się w formie wirtualnej – uczestnicy nadesłali filmy ze swoimi interpretacjami wierszy wybranych poetów. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, organizatorzy otrzymali aż ponad 130 zgłoszeń w trzech kategoriach wiekowych szkół podstawowych. Przed świętami poznaliśmy nazwiska 56 osób zakwalifikowanych do finału. Teraz komisja konkursowa spośród tych uczestników wyłoni laureatów. Ich lista pojawi się w poniedziałek 12 kwietnia na stronie TDK: www.tdk.tarnobrzeg.pl oraz profilu Facebook TDK.

Wszystkie wydarzenia w ramach Dni Teatru można zobaczyć bezpłatnie na profilu Facebook Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Źródło: Urząd Miasta Tarnobrzega

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments