Zdolną mamy młodzież

Stanisław Habigier, uczeń drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Stalowej Woli zajął pierwsze miejsce na 44. Olimpiadzie Języka Niemieckiego. Katarzyna Chełpa, trzecioklasistka z tej samej szkoły została laureatką Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości. Laureatów najlepszemu stalowowolskiemu ogólniakowi na pewno przybędzie, bo inne olimpiady dopiero finiszują.
Zasady olimpijskie musiały się dostosować do reguł pandemii. W żadnym stopniu nie ujmuje to ich znaczeniu, a wręcz utrudnia uczniom sięganie po laury. Głównie chodzi o egzaminowanie zdalne. Olimpiada z języka niemieckiego na poziomie szkolnym rozstrzygnięta została w listopadzie ub. roku. Eliminacje okręgowe odbyły się w styczniu i lutym br. Najpierw był test pisemny, a w połowie lutego egzamin ustny na Uniwersytecie Rzeszowskim. Szczebel centralny zmagań językowych rozgrywany był w ostatnich dniach marca, a egzaminatorami byli profesorowie z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był to jednak egzamin zupełnie inny niż w latach poprzednich. Zrezygnowano z testu pisemnego, a uczestnicy zmagań na pytania egzaminatorów odpowiadali z domów, łącząc się on-line. Stanisław Habigier odpowiadał celująco zdobywając maksymalną liczbę 100 pkt.! Nie on jeden, bo pierwszych miejsc ex-aequo było 9. Po zakończeniu olimpijskich zmagań wszyscy przyznali, że była to najtrudniejsza z dotychczasowych olimpiad, tak dla organizatorów, jak i uczestników. Od olimpijczyków wymagała wręcz specjalistycznego przygotowania. Nie chodziło tylko o płynna konwersację w jęz. niemieckim, ale trzeba było też popisywać się znajomością niemieckiej literatury, historii, geografii i kultury krajów niemieckiego obszaru językowego.
Opiekunem S. Habigiera jest Irena Oleś, a K. Chełpy Małgorzata Bieniek. Laureaci olimpiad szczebla centralnego już mają zapewnione miejsce na wybranej uczelni wyższej. Zdolnym uczniom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy.
jc
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments