Zaklików. Bartyzela „Na osi czasu”

1
270

W Zaklikowie barwne murale zdobią stare i kruszące się mury. Gdy pandemiczna jesień z miasteczka nad Sanną wygnała letników, ścienne malowidła stały się atrakcją miasta. Kto wie, czy nie większą, niż zalew w lecie.

Murale są częścią większego projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Zaklikowie. Najważniejsza instytucja kulturalna w mieście weszła do ogólnopolskiego programu „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2020” i dostała wsparcie z Narodowego Centrum Kultury. Niewielkie, bo tylko 22 tys. zł i aż dziw, że za te pieniądze udało się tak wiele zrobić. Zaklikowianie zgłaszali najpierw swoje potrzeby kulturalne, a potem inni odpowiadali na nie swoimi pomysłami. Wybranych zostało 6 inicjatyw. To m.in. warsztaty bębniarskie, warsztaty fotograficzne, spektakl teatralny (już nagrany, wkrótce w sieci) i warsztaty rękodzieła prowadzone przez Koło Gospodyń Wiejskich w Lipie. Wszystkie warsztaty w ramach programu były otwarte. Niektóre jeszcze są. – Cieszyły się i cieszą wielkim zainteresowaniem, i na pewno będą kontynuowane, nawet wtedy, gdy nie dostaniemy wsparcia – deklaruje Anna Krzyżanowska, dyrektor GOK w Zaklikowie.

Warsztaty malowania ścian były częścią składową realizowanego przez GOK projektu. Prowadzenia ich podjął się Mateusz Bartyzel. Zaklikowianin z urodzenia, czasami mieszkający gdzie indziej, specjalizuje się w wielkoformatowych malowidłach ściennych. Jego dzieła można podziwiać nie tylko w Polsce. Instruktor najpierw dał się artystycznie wyżyć uczestnikom warsztatów. Akuratnie GOK szykuje się do przebudowy i można było zająć ściany na artystyczne próby ze sprayami. Później Bartyzel ze swoimi uczniami wyszedł na ulice Zaklikowa. Tak na pustych ścianach powstał cykl „Na osi czasu”. Cykl niezwykły i z głębokim przesłaniem. Dla wgłębiających się w obraz, na niektórych muralach Aeromat 1 zamieścił podpowiedzi. Chociażby: 1P 5, 8-9. Chodzi o biblijne Napomnienia końcowe z pierwszego listu św. Piotra: „Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć. Mocni w wierze przeciwstawiajcie się jemu! Wiecie, że te same cierpienia ponoszą wasi bracia na świecie”.

jc

 

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Turysta
Turysta
5 dni temu

Może mi ktoś tak pomalować dom😍