Rusza 30. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Stalowa Wola – Rozwadów.

0
361

Będzie bardzo rocznicowo, podniośle i nie tylko muzycznie. Przyjadą sławy największych estrad. Po raz pierwszy nie będziemy słuchać artystów z zagranicy, ale to jest pandemicznie zrozumiałe. We wtorek rusza 30. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Stalowa Wola – Rozwadów.

Tegoroczne letnie koncertowanie poświęcone będzie Janowi Pawłowi II; oczywiście z racji setnej rocznicy urodzin Świętego. Są jeszcze dwie rocznice, które wpłynęły do dobór repertuaru. To też setna rocznica Bitwy Warszawskiej i 210. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Między tymi wydarzeniami będą poruszać się artyści. Co bardzo ważne, będą poruszać się przy akompaniamencie odnowionych organów w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów. Udało się je oczyścić oraz tu i tam wyremontować, i we wtorek będą miały swój debiut.

Zacznijmy więc od 7 dnia lipca, daty jakże szczęśliwej – dwie siódemki. Dniem, a dokłądnie jego wieczorną porą zawładnie Maciej Miecznikowski. Któż by kilkanaście, a nawet kilka lat temu przypuszczał, że wokalista grupy “Leszcze” zaśpiewa w murach starej świątyni? Rzec by można, że cuda się zdarzają. Nie miała na to wpływu choroba schowmana, przez którą omalże nie stracił słuchu. Nawet nie kolędy, skądinąd wspaniale przez niego wykonywane. Zwyczajnie odnalazł się w innej atmosferze i już dwa lata temu zaczął koncertować pod sklepieniami świątyń z jakże patriotycznym repertuarem oddającym radość ze stulecia odzyskania niepodległości. Tym razem jego koncert na gitarę, śpiew i piano poświęcony Św. Janowi Pawłowi II zainauguruje jubileuszowy festiwal.

Każdy z wtorkowych koncertów będzie miał jakąś dedykację. Już kolejny 14.07 zajmie w całości muzyka Chopina. Następne będą poświęcone m.in. poezji Jana Pawła II, w połowie sierpnia oczywiście trzeba będzie wspomnieć narodowy zryw z 1920 r., a w międzyczasie muzycznie pomodlić się o ustanie pandemii. Ktoś by powiedział, że różnorodność, jakiej do tej pory nie było. I bardzo dobrze, bo dyrektor Robert Grudzień namówił gwiazdy, których pozazdroszczą nam wszyscy. Wymieniać by długo, ale każdy nazwiska solistów może poznać z plakatów, których w tym roku jakby mniej. Więc tylko uchylamy rąbka, że śpiewem o ustanie pandemii modlić się będzie Alicja Węgorzewska, wspaniała polska mezzosopranistka. W klimat poezji Karola Wojtyły wprowadzi nas skrzypek Konstanty Andrzej Kulka. Oczywiście przyjedzie też prof. Georgij Agratina z fletnią Pana. Nie ma co przebierać w koncertach, a bywać na każdym, bo dawno już “tak bogato” w rozwadowskim klasztorze nie było.

I na koniec tylko, że każdy z wtorkowych koncertów, począwszy od 7 lipca, a kończywszy 8 września, będzie się zaczynał o godz. 19. Wstęp na każdy koncert jest oczywiście bezpłatny. I niestety, trzeba pamiętać o warunkach pandemii, a więc do świątyni wchodzić wyłącznie w maseczkach i zajmować miejsca w bezpiecznej, czyli obywatelskiej odległości. Oczywiście stara świątynia nie zmieści wszystkich chętnych. Dlatego spora część melomanów słuchać będzie koncertów na zewnątrz, ale na przygotowanych miejscach siedzących. Serdecznie zapraszamy.

JC

Program Festiwalu:

07.07.2020

Świętemu Janowi Pawłowi II

Koncert Papieski

Maciej Miecznikowski – śpiew, gitara, piano

14.07.2020

210 Rocznica urodzin Fryderyka Chopina

Karol Garwoliński – recital fortepianowy

21.07.2020

Muzyka świata dla Jana Pawła II

Kamila Lendzion – sopran /solistka Teatru Muzycznego w Łodzi/

Agnieszka Schulz – Brzyska – fortepian

Karol Rzepecki – narrator

28.07.2020

Nadzieja dla świata. Modlitwa o ustanie pandemii koronawirusa

Alicja Węgorzewska – mezzosopran, Robert Grudzień – organy

04.08.2020

Maciej Banek – recital organowy

 11.08.2020

Bitwa Warszawska 1920

Jerzy Zelnik – aktor, śpiew, narrator, scenariusz

Robert Grudzień – organy

18.08.2020

Poezja Karola Wojtyły – Jana Pawła II

Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce

Georgij Agratina – fletnia Pana

Robert Grudzień – organy

Wanda Wasicka – poeta, narrator

25.08.2020

Poezja śpiewana Karola Wojtyły

Oratorium „Miłość mi wszystko wyjaśniła”

Marcin Obuchowski – wokal, kompozytor

Alicja Karpiuk – wokal

Kwartet smyczkowy Kwartemia

Kamil Turczyn – piano

01.09.2020

Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej

Tomasz Marczak – trąbka, Andrzej Sochocki – organy

08.09.2020

Emilia Zielińska – sopran /solistka teatru Muzycznego w Łodzi/,Bogusław Morka – tenor, Ryszard Morka – bas, Zespół Kameralny Alla Breve, ojciec Waldemar Gonczaruk Redemptorysta – słowo poetyckie i narracyjne

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments