Ogromna dotacja na modernizację stalowowolskiego MDK

0
273

Modernizacja Miejskiego Domu Kultury zajmie ponad 2 lata. Stalowa Wola otrzymała na ten cel 13,5 mln złotych ze środków norweskich. Jak podkreślił prezydent, ten od dawna wyczekiwany projekt to ogromny sukces Stalowej Woli. Jest spełnieniem marzeń pracowników, widzów oraz uczestników zajęć artystycznych MDK. Na pozyskanie środków z funduszy norweskich wpłynęło 200 wniosków. Wygrali najlepsi, w tym Stalowa Wola.

Miasto Stalowa Wola, decyzją ministra kultury pozyskało ze środków norweskich ogromną dotację w wysokości przeszło 13,5 mln złotych które posłużą do całkowitej przemiany wnętrza Miejskiego Domu Kultury. Cały projekt wyniesie 19, 5 mln. Realizacja będzie odbywała się przez najbliższe 30 miesięcy, a rozpoczęcie już niedługo bo w styczniu 2021 roku.

Co dokładnie zostanie zmodernizowane? Zewnętrze zyskało niedawno nową elewację i piękną iluminację. Na przemianę czeka teraz wnętrze, odbędzie się ona dzięki technicznej części projektu. Na ten cel zostanie przekazane ponad 16 mln złotych. Sala widowiskowa przejdzie metamorfozę przy jednoczesnym zachowaniu jej historycznego charakteru. Modernizacja będzie miała na celu poprawienie komfortu i dostępności. Zostanie zmieniona geometria Sali, będą nowe, wygodne fotele. Będą miejsca dostosowane dla osób niepełnosprawnych, także niewidomych,  niedowidzących oraz niedosłyszących. Zmieni się także oświetlenie, zostanie zamontowana klimatyzacja. Nową odsłonę zyska scena, za niedługo będzie multimedialna i wyposażona w zapadnie, automatyczne wyciągi, inteligentne oświetlenie i nowe kurtyny. Miejski Dom Kultury to także zaplecze. Garderoby, pracownia krawiecka, pracownia plastyczna. Pomieszczenia socjalne oraz sale taneczne. Te pomieszczenia także zostaną zmodernizowane. W planach jest także renowacja małej Sali kinowej w podziemiach. Ma ona zamienić się w salę muzyczno-teatralną.

Pozostałe 3 mln złotych zostanie przekazane na środki miękkie czyli działania mające na celu rozwój grup i inicjatyw kulturalnych. Jakich? O tym opowiedział dyrektor MDK Marek Gruchota.

Za 2 lata upłynie 70 lat działalności Miejskiego Domu Kultury, instytucji która bardzo mocno wpływa na rozwój miasta. Są w tym momencie dwie grupy kontynuujące kulturalne dziedzictwo w naszym regionie. Są to między innymi Lasowiacy. Grupa licząca 2,5 tys. członków to ogromny potencjał społeczny. Dlatego w projekcie miękkim założone zostały działania na rzecz dziedzictwa dawnych mieszkańców puszczy lasowickiej. Drugą grupą jest Miejski Dom Kultury jako społeczność tworzona przez ostatnie 70 lat. Norwegowie postawili warunki w postaci dostępności domu kultury oraz wielokulturowości. Postawiliśmy na watek żydowski, jako ze żydzi ta mniejszość kulturowa występowała  w przeszłości w Rozwadowie.  Druga grupa jest społeczność ukraińska. Planujemy także pomoc środowiskom czerpiącym z kultury lasowiackiej. Czeka nas także szereg szkoleń aby przygotować się na nowe zadania. Planujemy powstanie w MDK działu dziedzictwa kulturowego. Czyli wyposażenie się w kadry oraz zbiory dziedzictwa kulturalnego z regionu.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber, zaznaczył że modernizacja Miejskiego Domu Kultury to nie tylko infrastruktura, bo inwestycja przyniesie także  rozwój artystyczny i duchowy. Dzięki modernizacji wnętrza MDK zyska większe zainteresowanie młodych i starszych chcących rozwijać się kulturalnie. Wiceminister zaznaczył że Stalowa Wola stale poszerza swoją ofertę kulturalną nie szczędząc środków na ten cel. Miasto prowadzi budowę muzeum COP. Przez ostatnie lata rozwijało się także Muzeum Regionalne w Stalowej Woli dostosowując obiekt po sądzie rejonowym . Aktywną działalność prowadzi Biblioteka Międzyuczelniana organizując wiele zajęć. Beneficjentem środków samorządowych jest też Państwowa Szkoła Muzyczna.

W tworzeniu projektu uczestniczyli także mieszkańcy Stalowej Woli poprzez oddawanie głosów na właśnie ten projekt. Nie ma wątpliwości, Stalowa Wola jest miastem, które kulturą stoi.

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments