Oficjalne otwarcie Biblioteki Publicznej w Antoniowie

Foto: Gmina Radomyśl nad Sanem

7 czerwca br. odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Antoniowie. To ważne wydarzenie nie tylko dla mieszkańców tej miejscowości, lecz całej gminy Radomyśl nad Sanem.

Po przywitaniu gości dyrektor GCK w Chwałowicach Teresa Lachowska podziękowała władzom gminny za podjęcie starań i działań, których efektem jest nowoczesny i funkcjonalny obiekt. Jak podkreśliła, głównym zadaniem biblioteki jest wypożyczanie książek, ale przecież nie tylko. To miejsce na wieczory poezji, wieczory literackie, spotkania i zabawy z książką oraz z pisarzami. To wreszcie konkursy, zajęcia plastyczne inne, zgodnie z aktualnymi potrzebami i zainteresowaniami.

Symbolicznego przecięcia wstęgi na znak oficjalnego otwarcia i przekazania biblioteki dokonali samorządowcy, czyli wójt gminy Jan Pyrkosz, przewodniczący rady gminy Edward Wermiński, wicestarosta stalowowolski Mariusz Sołtys i sołtys Antoniowa Zbigniew Lachowski. Ponadto projektant budynku Jan Słowik, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli Stanisław Tyrpin, przewodnicząca KGW z Dąbrówki Pniowskiej Renata Bartochowska i uczennica miejscowej szkoły Maria Stefanowska.

Obiekt poświęcił ks. proboszcz parafii Pniów Marek Mazur w asyście ks. Mariana Bolesty Dyrektora Diecezjalnego Ośrodka Turystyki i Formacji Chrześcijańskiej “Augustianum” w Radomyślu nad Sanem.

Wójt Jan Pyrkosz przedstawił historię powstania obiektu, podkreślając, że uroczystość jest ważnym wydarzeniem dla społeczności lokalnej. Spełniły się bowiem długie oczekiwania  mieszkańców na nowoczesny i funkcjonalny obiekt, który będzie służył działalności kulturalno – społecznej.

Istniejący budynek, w którym znajduje się Izba Regionalna jest już budynkiem wiekowym, zlokalizowanym w bardzo niekorzystnym miejscu, dlatego mam satysfakcję, że powstał obiekt, z którego będą mogli korzystać nie tylko czytelnicy, ale i organizacje które działają w Antoniowie. Dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w proces inwestycyjny. Myślę, że budynek został tak zaprojektowany, że jest on funkcjonalny zgodnie z oczekiwaniami społeczności lokalnej – powiedział m.in. wójt.

W przemówieniach przybyłych gości: wicestarosty Mariusza Sołtysa, Beaty Życzyńskiej z Miejskiej Biblioteki w Stalowej Woli oraz kierownik GBP Leokadii Gugały dominowały podziękowania i gratulacje. Były też życzenia, by obiekt tętnił życiem kulturalnym.

W bibliotece zawiśnie z pewnością akwarela młodej, lwowskiej artystki, którą wręczył bibliotekarce antoniowskiej filii Edycie Sobczyszyn wójt gminy. Podczas zwiedzania obiektu goście obejrzeli wystawę obrazów olejnych lokalnego artysty Krzysztofa Woźniaka oraz ekspozycję prac plastycznych. Wykonały je uczestniczki Domu Dziennego Pobytu Senior + w Pniowie.

W wydarzeniu wzięli także udział: ppłk Radosław Podolski – Dowódca Garnizonu Nisko, prezes ZG ZOSP RP w Radomyślu Mariusz Kosiński, dyrektor szkoły w Antoniowie Tadeusz Stopyra. Nie zabrakło oczywiście radnych gminnych, członków rady sołeckiej Antoniowa i przedstawicielek KGW z okolicznych miejscowości.

Warto dodać, że ta najważniejsza w ostatnim czasie gminna inwestycja w sferze kultury rozpoczęła się dokładnie dwa lata temu symbolicznym wbiciem łopat. Panująca pandemia uniemożliwiła jednak wcześniejsze oficjalne otwarcie obiektu.

Nowy, parterowy budynek biblioteki ma powierzchnię zabudowy wynoszącą 450 m2. Jest przestronny, powierzchnia użytkowa to prawie 400 m2. W budynku znajduje się sala multimedialno-widowiskowa, biblioteka i zaplecze magazynowe biblioteki. Ponadto hol, garderoba, pomieszczenia socjalne, sanitariaty i wiatrołap.

Zagospodarowano także teren wokół budynku – wybudowano parking na 11 miejsc postojowych, utwardzono plac manewrowy. Obiekt ma pełnić rolę nowoczesnego centrum kulturalnego i ośrodka życia społecznego. Obecnie biblioteka ma w swych zbiorach prawie 7 tys. woluminów, lecz księgozbiór systematycznie się powiększa. Co ważne, biblioteka udostępnia też zbiory z dużą czcionką oraz audiobooki. Na miejscu można skorzystać również z czytelni. O doposażenie budynku zadbało Sołectwo Antoniów oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Antoniowie.

Inwestorem zadania była gmina za pośrednictwem Gminnego Centrum Kultury. Otrzymało ono dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w kwocie przeszło 800 tys. zł. Całkowity koszt zadania wyniósł 1 mln. 610 tys. zł.

Źródło: Gmina Radomyśl nad Sanem                                                                        Oprac: Malgo La

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments