Miasto oszczędzi na rynku

Konsorcjum ZRB i PB-I Adma ze Staszowa wygrało przetarg na przebudowę rynku w Rozwadowie. Miasto było gotowe za to zapłacić 17 mln. zł, a zwycięzca przetargu życzy sobie tylko 11,85 mln. zł. Nie wiadomo jednak, czy werdykt komisji przetargowej nie zostanie poddany analizie Krajowej Izbie Odwoławczej, bo dwie z sześciu przegranych firm złożyły prawie identyczne oferty.
Wyłanianie wykonawcy największej inwestycji renowacyjnej w Stalowej Woli idzie jak po grudzie. Miasto już dawno dostało duże pieniądze na renowację rynku i dawno też zrobiło projekt przebudowy, ale oczekiwania budowlańców do tej pory nie korelowały z propozycjami finansowymi magistratu. Pierwszy przetarg na przebudowę rynku został unieważniony po otwarciu kopert z ofertami. Miasto było gotowe zapłacić nieco ponad 15 mln. zł, a tymczasem najniższa z czterech ofert była wyższa o przeszło 5 mln. zł. W tej sytuacji magistrat wprowadził korektę do projektu przebudowy i ogłosił nowy przetarg. Zmieniony został m.in. system kanalizacji deszczowej i część materiałów wykończeniowych. Inwestor obawiając się znów wysokich oczekiwań wykonawców, podniósł limit swoich wydatków do 17 mln. zł. I tu spotkała go miła niespodzianka.
Z siedmiu firm, które wystartowały w drugim przetargu, oferta staszowian była najkorzystniejsza cenowo, ale nie tylko. W postępowaniu weryfikacyjnym uzyskała aż 100, na sto możliwych punktów. Ale, ale! Najbliższa jej propozycja lubelskiej Ls Complex opiewała na 11,93 mln. zł i została oceniona na 99,59 pkt. To jeszcze nic. Józef Bajek z Nowosielca jest gotów przebudować rynek w Rozwadowie za 12,15 mln. zł i jego propozycja w postępowaniu przetargowym uzyskała poziom 98,51 pkt. Taka równowaga w przetargach jest bardzo rzadko spotykana i jest bardzo możliwe, że któryś z przegranych poszuka jeszcze swojej szansy w KIO.
Niezależnie od ewentualnych odwołań, przebudowa rynku rozpocznie się w tym roku, a zakończy za dwa lata. Płaszczyzna rynku po przebudowie zmieni się zupełnie. Przede wszystkim zniknie zajezdnia autobusowa, a na jej miejscu będzie plac do imprez plenerowych. Rynek zostanie opasany zatokami parkingowymi. W centralnym miejscu znajdzie się oryginalna fontanna, a na swoim starym miejscu zadaszona studnia. Z trzech stojących na rynku pomników jeden zmieni lokalizację, co monumentowi powinno wyjść na dobre. Nie będzie ratusza, czego domagała się duża część rozwadowian, a jedynym śladem po najważniejszym budynku w starym miasteczku będzie jego brukowy obrys. Czas autobusów na rynku jest już policzony. Centrum przesiadkowe Rozwadowa będzie obok dworca PKP, którego renowacja też lada miesiąc się rozpocznie. Na czas przebudowy rynku Rozwadowski Targ Staroci przeniesie się na parking za kościołem farnym. Wróci, gdy rynek będzie odnowiony w duchu starego galicyjskiego miasta.

jc

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments