Książka „Ada i jej cztery przygody” – czytaj lub słuchaj online za darmo

0
280

Na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli można za darmo przeczytać, posłuchać lub pobrać opowiadanie „Ada i jej cztery przygody”. Publikację Jana Kerdena z ilustracjami Piotra Fąfrowicza wydała Fundacja Arka im. Józefa Wilkonia.

Opowiadanie „Ada i jej cztery przygody” jest przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym. To chwila, gdy ich naturalna ciekawość i spontaniczna twórczość zderza się z zupełnie nowymi wymaganiami, rutyną dorosłego świata i wpływami komercji. Z myślą o tym powstała książka, a składające się na nią cztery opowieści mają być pomostem, dzięki któremu dziecięca wrażliwość i chęć kreacji odnajdzie się wśród nowych doznań i wyzwań. Ważną wartością jest też użycie klasycznego języka literackiego, bez współczesnych naleciałości – rzecz o którą coraz trudniej w literaturze i codzienności.

– „Ada i jej cztery przygody: to bardzo pomysłowa i bardzo delikatna proza dla dzieci w wieku około dziesięciu lat. Podkreślam słowo „delikatna”, gdyż jest pisana językiem, który nie chce się nikomu przypodobać, być na siłę „nowoczesny”, nie chce sięgać po figury stylistyczne i wyrażenia „kumplowskie”, jakie dzisiejszej młodzieży mogłyby się wydać swojskie; w zamian proponuje własny język, nie staroświecki, lecz pełen elegancji, lekkości i właśnie delikatności –  Tak o opowiadaniu Jana Kerdena napisał Marek Bieńczyk, laureat Nike 2012.

Bezpłatny program wspierający czytelnictwo, jest współfinansowany przez MKiDN, a partnerem Fundacji Arka im. Józefa Wilkonia w jego realizacji jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Okręg w Warszawie. Decyzją autora i dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, „Ada i jej cztery przygody” w formie plików ebook i audiobook jest dostępna bezpłatnie w sieci, bibliotekach oraz na stronach wydawcy Fundacji Arka im. Józefa Wilkonia, która zrealizowała projekt. Dodatkowo powstała wersja audiobooka dla dzieci niedowidzących ze specjalnie dla nich przygotowaną prezentacją grafiki – jest ona udostępniana ośrodkom mających takich podopiecznych.

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments