„Kraby” pojechały do Bolesławca

0
150

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że 53. Pułk Artylerii z Bolesławca odebrał pierwsze samobieżne armatohaubice „Krab” oraz towarzyszące im pojazdy wsparcia. To już trzecia jednostka Wojska Polskiego przezbrajana w tego rodzaju broń artyleryjską produkowaną w Hucie Stalowa Wola.

Pułk z Bolesławca finałowo dysponować będzie 24. „Krabami” oraz wozami dowodzenia, pojazdami amunicyjnymi i remontowymi. Jeszcze w tym roku do Bolesławca dotrze sprzęt do drugiego dywizjonu, a w przyszłym do trzeciego. Wcześniej HSW dostarczyła „Kraby” do jednostek w Węgorzewie i Sulechowie. – Samobieżna haubica „Krab” to nowoczesny środek ogniowy, charakteryzujący się dużą szybkostrzelnością wynoszącą przy ogniu intensywnym 6 strzałów na minutę – charakteryzuje sprzęt ze stalowowolskiej zbrojowni ppłk Jacek Jackowski z 23 PA. – „Kraby” wyposażone są m.in. w precyzyjny system nawigacji inercyjnej, zaawansowany system kierowania ogniem, system łączności oraz wiele innych systemów stanowiących o wysokich walorach bojowych tego nowoczesnego środka ogniowego. Moi podwładni mieli już okazję poznać wartość bojową nowego sprzętu podczas strzelania amunicją bojową na poligonie.

Artylerzyści ppłk. Jackowskiego wcześniej przeszli 6-tygodniowe szkolenie pod nadzorem instruktorów z HSW, Jelcza i WB Electronics. Huta przezbraja polską artylerię na mocy kontraktu zawartego z Instytutem Uzbrojenia MON cztery lata temu. Producent za 4,6 mld. zł – to do tej pory największy kontrakt MON z polskim zakładem zbrojeniowym – zobowiązał się do końca 2024 r. dostarczyć wojsku 4 pełne dywizjony bojowe, czyli 96 „Krabów” z lufą kal. 155 mm i wozami towarzyszącymi.

jc

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments