Karetki odgórnie wydzierżawione

Radni Powiatu Stalowowolskiego zgodzili się na wydzierżawienie 4 karetek ratunkowych szpitala Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu. Choć przy podnoszeniu rąk, niektórzy radni się wahali, tak naprawdę nie mieli wyboru. Decyzja zapadła dużo wyżej i szpital mógł co najwyżej zostać z czterema nieczynnymi karetkami.

Zmieniły się, a w zasadzie od lat się zmieniają, przepisy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Ostatnia zmiana weszła w życie jesienią ub. roku, kiedy to Minister Zdrowia zatwierdził plan działania systemu PRP dla woj. podkarpackiego. Wtedy zapadła decyzja, że na Podkarpaciu będzie jedna dyspozytornia w Rzeszowie i będzie jeden rejon operacyjny obejmujący całe województwo. Całe ratownictwo medyczne zostaje też ostatecznie oddzielone od szpitali, przy których do tej pory funkcjonowało. Dlatego PSPR w Mielcu przejęła na swój stan ratowników medycznych i wystąpiła o dzierżawę karetek, proponując najpierw szpitalowi po 3 tys. zł opłaty dzierżawnej za karetkę i tyle samo za miejsce postojowe na miesiąc.

– Gdybyśmy nie współpracowali z PSPR nie mielibyśmy już żadnego pożytku z karetek. Może czasami gdzieś jakaś karetka by wyjechała i tyle – tłumaczył sytuację bez wyjścia starosta Janusz Zarzeczny. Szpitalowi udało się wytargować wyższą cenę; po 4 tys. zł miesięcznej opłaty za karetkę i miejsce postojowe. Ta decyzja radnych powiatowych niczego nie zmienia w zabezpieczeniu mieszkańców. Ratownictwo medyczne będzie działać „po staremu”. Zmiana nie podobała się jednak radnemu Zbigniewowi Goli, który jest medycznym praktykiem i sugerował zostawienie przynajmniej jednej karetki. – Nawet gdyby to miało się odbyć kosztem zatrudnienia dodatkowego personelu, to warto mieć jakieś zabezpieczenie, zwłaszcza w czasie pandemii – argumentował radny.

Wątpliwości rozwiał Grzegorz Czajka, dyrektor szpitala. – Samochodów w szpitalu nie brakuje – uspokajał. Poza karetkami, szpital ma kilkanaście samochodów do transportu chorych i zaopatrzenia. Dwa zespoły karetek pozostających w Stalowej Woli pracują całodobowo, a trzy inne przewożą pacjentów dializowanych. – A poza tym z odgórnymi decyzjami trudno się dyskutuje – zakończył dyr. Czajka. Umowa z PSPR została podpisana na 3 lata.

Proces centralizacji ratownictwa medycznego rozpoczął się w 2014 r. Decydenci uznali, że rozproszenie opóźnia ratowanie potrzebujących w przypadku dużych zdarzeń. Gdy jednoczenie się zaczynało na Podkarpaciu były 22 rejony operacyjne i 21 dyspozytorni. Teraz jest jeden rejon na którym pracuje 96 zespołów ratowniczych, w tym 14 specjalistycznych. Liderem jest Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Rzeszowie, która współpracuje ze stacjami ratownictwa w Przemyślu, Krośnie, Sanoku i Mielcu.

jc

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments