Jest gdzie pohuśtać dzieci

Co się odwlekło, to nie uciekło. „Podwórko dla Pława” zapełniło się dziecięcym szczebiotem. Jest ładne, funkcjonalne i bezpieczne, choć koszt budowy zwala z nóg. Ale kto bogatemu zabroni? Inne osiedla już się zazieleniły. Z zazdrości…

Zabudowa tego skweru między blokami przytulonymi do Al. Jana Pawła II z jednej i do ul. Poniatowskiego z drugiej strony budziła sporą ciekawość. Głównie ze względu na pieniądze, bo nigdy jeszcze w historii Stalowej Woli nie budowano placu zabaw za miliony zł. Finansowy licznik zatrzymał się na 2,1 mln. zł, ale przypomnijmy, że gdyby została zrealizowana pierwsza, bogata wersja zabudowy tego osiedlowego zakątka, mogłoby to kosztować dwa razy więcej. Projekt był konsultowany z mieszkańcami osiedla i wiadomo, że wybór ich padł na wersję wyposażoną „po kokardy”. Miały na nim być trzy strefy rekreacji: klasyczny plac zabaw, siłownia i boisko do koszykówki, bo takie od zawsze tam było. Gdy otwarte zostały pierwsze koperty z ofertami, okazało się, że najtańsza była na poziomie 3,5 mln. zł. Projekt trzeba było przerobić. Zniknęło więc boisko, choć miejsce na jego ewentualną dobudowę jeszcze jest. „Podwórko dla Pława” jest, bo ponad 450 tys. zł dało na nie Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Rząd wsparł to i przedstawiciel rządu pojawił się na sobotnim otwarciu placu zabaw. Dziatwę na huśtawki zapraszali prezydent Lucjusz Nadbereżny, min. Rafał Weber i kilku samorządowców. Byli też kreatorzy zabaw różnych i niestety był deszcz. Ale cóż tam… Plac zabaw, choć powstał na grubym betonowym podłożu, jest ładny i funkcjonalny. Ma zadaszoną piaskownicę – jakby projektant stałe deszcze przewidywał – konstrukcje do wspinaczki i kilka małych trampolin. O huśtawkach i zjeżdżalniach nie ma co mówić. Plenerowa siłownia też jest inna, niż wcześniej w mieście budowane. Jest na niej chociażby orbitrek i wioślarz. Wokół sporo kwiatów i kilka drzew. W nocy cały plac zabaw jest interesująco podświetlony, a przez całą dobę strzeżony przez kamery. Koszty budowy tłumaczą ten brak zaufania.

jc

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments