Festiwal Muzyczny Stalowa Wola – Rozwadów 2021. Szacunek i pamięć dla Prymasa Tysiąclecia

Już w najbliższy wtorek 6 lipca rozpoczyna się XXXI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Stalowa Wola – Rozwadów 2021. W tym roku poświęcony będzie księdzu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Koncerty tradycyjnie odbędą się w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w każdy wtorek lipca i sierpnia o godzinie 19.00.

Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński w latach PRL-u był strażnikiem, zagrożonej przez ideologię komunistyczną, wiary i moralności życia społecznego. W tym roku zostanie wyniesiony na ołtarze. Jego nauka i przesłanie, pozostawione kolejnym pokoleniom Polaków, będą też myślą przewodnią tegorocznego festiwalu pod dyrekcją Roberta Grudnia. Pierwszy koncert inauguracyjny już 6 lipca w Rozwadowie. Repertuar Antonio Vivaldiego – Cztery Pory Roku zaprezentuje wówczas Kwartet Smyczkowy Orkiestry im. Telemanna wraz z Piotrem Sadowskim – skrzypce.

Czuję się zaszczycony mogąc poprzez sztukę uhonorować właśnie Prymasa Tysiąclecia. Dla nas młodych ludzi, wychowywanych w domach katolickich, ale bombardowanych ateizmem w szkole i w życiu publicznym, był drogowskazem ukazującym właściwy kierunek, w świecie, gdzie tak łatwo było zabłądzić. Wiele razy stałem w wielotysięcznym tłumie, ludzi czekających na Jego słowa. Odwiedzając rodzinę we Wrociszewie, uczestniczyłem we mszach świętych w tym samym kościele, gdzie On także się modlił, a Jego ojciec był organistą i animatorem życia parafialnego. We Wrociszewie chodziłem po tej samej drodze, odwiedzałem te same miejsca co On. Moi krewni znali Jego ojca i pamiętali Prymasa jako młodego chłopaka, potem kapłana. Jestem wdzięczny za takie głębokie, bo rodzinne dotknięcie Prymasa Tysiąclecia. To On i Jego uczeń kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II ukształtowali moje pokolenie, w tym także mnie – przyznaje Robert Grudzień.

Projekt Roberta Grudnia i festiwal to cykl koncertów muzycznych i słowno-muzycznych oraz imprez towarzyszących, które mają przypomnieć nauczanie Prymasa oraz podstawowe fakty z jego życia. Zaproszenie Roberta Grudnia do udziału w nim przyjęły gwiazdy polskich scen muzycznych i teatralnych: Olga Bończyk, Maciej Zakościelny, Alicja Węgorzewska, Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński oraz soliści Teatru Muzycznego w Lublinie. W czasie festiwalu wysłuchamy m.in. koncertu – modlitwy „Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego” czy „Zapisków Więziennych” – Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego.

Źródło: Urząd Miasta Stalowa Wola

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments