EDUKACJA EKOLOGICZNA WSRÓD NAJMŁODSZYCH MIESZKAŃCÓW GOLISZOWCA

Jak dbać o zwierzęta podczas zimy, czym zajmują się ptaki łowcze, a także jak ważna jest odpowiedzialność człowieka za posiadane zwierzę. O tym i nie tylko mogły dowiedzieć się dzieci z Goliszowca podczas spotkania promocyjno- edukacyjnego na temat ochrony środowiska.

Spotkanie zorganizowało Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli, myśliwi z Koła Łowieckiego „Głuszec”, Stowarzyszenie „Goliszowianki” z Goliszowca, Powiatowy Inspektor Weterynarii w Stalowej Woli oraz okoliczni leśniczowie.
Wzięli w nim udział wicestarosta stalowowolski Mariusz Sołtys, Powiatowy Lekarz Weterynarii Janusz Sudoł, pracownicy Lasów Państwowych Mirosław Mach oraz Jarosław Lubera, panie ze Stowarzyszenia „Goliszowianki” i myśliwi z Koła Łowieckiego „Głuszec”.

Spotkanie rozpoczęło się od rozpalenia ogniska, przy którym Olga Krasoń, trzymając na ręce osłoniętej specjalną rękawicą jastrzębia Harrisa, opowiadała o swojej pasji jaką jest sokolnictwo. Dzieci dowiedziały się o tradycji i zasadach polowania z ptakami łowczymi, o wykorzystywaniu ptaków m.in. na polowaniach oraz na lotniskach, gdzie przepłaszają inne ptaki zagrażające bezpieczeństwu ludzi podróżujących w samolotach.

Inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Janów Lubelski Mirosław Mach rozmawiał z dziećmi o mieszkańcach lasu, dla których nadejście zimy jest zawsze trudnym czasem. Dzieci odpowiadały na pytania, wykazując się przy tym posiadaną wiedzą. Powiatowy Lekarz Weterynarii Janusz Sudoł rozmawiał z dziećmi o opiece nad zwierzętami domowymi, opowiadał o pracy lekarza weterynarii. Tłumaczył im jak ważna jest odpowiedzialność człowieka za posiadane zwierzę, które nie powinno być traktowane jak zabawka. Następnie miał miejsce pokaz psów myśliwskich, które przyprowadzili ze sobą myśliwi. Bardzo interesująco na temat pracy psów opowiedział Radosław Maziarz. Na zakończenie odbyła się projekcja filmu przyrodniczego i wręczone zostały upominki najmłodszym.

Starostwo Powiatowe tradycyjnie wspiera tego typu akcje poprzez przekazanie materiałów promocyjnych, które zostały rozdane dzieciom przez wicestarostę Mariusza Sołtysa. Jednocześnie w akcji wziął udział kierownik Referatu Środowiska Witold Tutak, który przeprowadził akcję edukacyjną połączoną z pokazem związanym z tematyką emisji hałasu i zanieczyszczeń do atmosfery.
Jest to już kolejna akcja edukacyjna przeprowadzona na terenie powiatu stalowowolskiego przez Koło Łowieckie „Głuszec”, której pomysłodawcą i koordynatorem był prezes koła Sławomir Lubera.

Źródło: Powiat Stalowowolski

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments