Dzieci małe oraz większe – Zaleszaki najpiękniejsze

0
128

Dobiegł końca projekt o takiej nazwie, realizowany w ramach Programu EtnoPolska 2020 w Gminnym Ośrodku Kultury w Zaleszanach. GOK otrzymał na ten cel dotację w wysokości 60 tys. zł ze środków Narodowego Centrum Kultury. 

Pandemia i związane z nią obostrzenia nie przeszkodziły organizatorom w realizacji warsztatów tanecznych z dziećmi i młodzieżą. Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Zaleszaki oraz Małe Zaleszaki uczestniczyli w zajęciach, które prowadziła Paulina Nowak, autorka choreografii. Z kolei aranżację muzyczną 10 utworów opracował Andrzej Horoszko.

W realizacji projektu uczesstniczyło łącznie 48 dzieci w wieku od 3 do 15 lat, które cotygodniowo spotykały się podczas warsztatów w GOK w Zaleszanach, aby ćwiczyć układy taneczne. W sumie przeprowadzono 144 godziny takich zajęć.

Na zakończenie projektu dzieci otrzymały nowe stroje ludowe, uszyte przez Spółdzielnię Łęgowianka z Bojanowa. W nowych strojach odbywała się także ich sesja fotograficzna w skansenie w Kolbuszowej. Co ważne, zdjęcia wykorzystano do opracowania i wydrukowania 200 kalendarzy ściennych na 2020 r.

Poza tym, prezes Spółdzielni Łęgowianka – pani Anita Ryba, przeprowadziła dla uczestników  warsztaty z historii strojów ludowych. Pozwoliło to młodym tancerzom zrozumieć pochodzenie tak pięknych i kolorowych elementów zdobiących stroje regionalne.

Na zakończenie projektu – w dniu 10 października,  nagrano występy sceniczne ZPiT Zaleszaki oraz Małych Zaleszaków w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli. Nagranie zrealizowano przy współpracy z Stella ZIT Sp. z o.o. Niewątpliwie stanowi ono wspaniałe podsumowanie projektu. Z pewnością warto je zobaczyć na filmie. https://youtu.be/3x3DKN74bHk

Źródło: Gmina Zaleszany

Oprac: Malgo La

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments