Zmarł sandomierski rzeźbiarz Szczepan Siudak

Foto: UM w Sandomierzu

Z żalem informujemy o śmierci sandomierskiego artysty rzeźbiarza, znanego autora pomników, zasłużonego obywatela miasta Szczepana Siudaka. Kondolencje, pełne głębokiego współczucia dla rodziny oraz najbliższych, składają Marcin Marzec Burmistrz Sandomierza oraz Wojciech Czerwiec Przewodniczący Rady Miasta.

Artysta urodził się w 1945 w Skotnikach nieopodal Sandomierza. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku na kierunku rzeźba, płaskorzeźba, rysunek. Artysta mieszkał i tworzył w Sandomierzu od 1972r.

Dorobek twórczy Szczepana Siudaka to przede wszystkim pomniki, m.in. słynny pomnik pomordowanych nauczycieli w czasie II wojny światowej w Sandomierzu, symboliczna mogiła pomordowanych mieszkańców sandomierszczyzny w obozach sowieckich, pomnik “Płomień nadziei” w XXV rocznicę powstania NSZZ “Solidarność”. Artysta jest również autorem pomnika dziecka utraconego na cmentarzu krukowskim w Sandomierzu.

Szczepan Siudak otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi za osiągnięcia w rzeźbie monumentalnej, a także odznaki „Za zasługi dla województwa tarnobrzeskiego” oraz „Zasłużony obywatel miasta Sandomierza”. Rzeźbiarz zdobył tytuł „Sandomierzanina Roku 2018” w plebiscycie organizowanym przez Klub Miłośników Sandomierza.

Źródło: Urząd Miejski w Sandomierzu

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments