“Zawichost 2021” – ćwiczenia służb na wypadek sytuacji kryzysowej

Foto: KPP w Sandomierzu

Zamaskowani mężczyźni wtargnęli na teren Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Zawichoście. Z budynku wydobywa się dym. Gdy po chwili na miejsce dojechali policjanci, padły strzały… Jeden z uciekających napastników zostaje zatrzymany przy użyciu psa, za pozostałymi trwają działania pościgowe. Chwilę później w rejonie Wisły dwie osoby wpadają do rzeki – jedna z nich znika pod lustrem wody…

Następnie mundurowi otrzymują zgłoszenie o wypadku ściganego pojazdu z innymi uczestnikami ruchu. Na szczęście nie jest to scenariusz napisany przez życie, a jedynie ćwiczeń, które odbyły się wczoraj w Zawichoście.

Celem tego przedsięwzięcia było przede wszystkim usprawnienie współdziałania wszystkich służb na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowej. W wydarzenie zaangażowani byli policjanci Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu, Państwowej Straży Pożarnej, OSP,  służb medycznych i PCK. Obecni na ćwiczeniach byli także przedstawiciele struktur zarządzania kryzysowego szczebla wojewódzkiego i samorządowego.

Scenariusz przedsięwzięcia nie był łatwy, wszystko rozgrywało się niezwykle szybko i sprawnie. Każdy z prezentowanych epizodów wymagał dużego zaangażowania, skuteczności i operatywności ćwiczących. Wszystko po to, aby sprawdzić w praktyce różnego rodzaju scenariusze działań oraz wypracować najlepsze w tym zakresie rozwiązania.

Przebieg ćwiczeń podsumował Komendant  Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu st. kpt. mgr inż. Piotr Krytusa. Podziękował za zaangażowanie wszystkich uczestników i podkreślił, że tego typu ćwiczenia są bardzo ważne. Dzięki nim można weryfikować przygotowane i wdrożone procedury reagowania w sytuacjach kryzysowych.

W przedsięwzięciu uczestniczyli m.in. bryg. Marcin Nyga  Naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach, Wicestarosta Powiatu Sandomierskiego Paweł Niedźwiedź, Komendant Powiatowy Policji w Sandomierzu insp. Ryszard Komański oraz Zastępca Burmistrza w Zawichoście Katarzyna Zioło.

Źródło oraz zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Sandomierzu

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments