Zawichojski “Lamus” laureatem nagrody Stowarzyszenia Muzealników Polskich

Z przyjemnością informujemy o dużym wyróżnieniu dla Zawichojskiego Lamusa Kultury Dawnej – Żywego Muzeum Regionalnego Powiśla Zawichojskiego. Członkowie oddziału świętokrzyskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich przyznali mu doroczną stowarzyszeniową nagrodę honorową dla muzealników społecznych.

Dla społeczności Zawichostu to ważna wiadomość, bowiem od samego początku z dużym zaangażowaniem współtworzyła „Lamus”. Zgodnie z ideą Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, przytulne pomieszczenia tego żywego muzeum, wszystkie jego ściany i gablotki wypełniły ocalone przedmioty i fotografie, należące do mieszkańców gminy.  Oddając rodzinne pamiątki do “Lamusa”, ocalili je od zapomnienia i pokazali samo życie – lokalne tradycje, zwyczaje, meble, naczynia i bibeloty. Także liczne judaika – świadectwo tego, że w mieście przez długie lata żyła, pracowała i współtworzyła historię Zawichostu duża grupa ludności pochodzenia żydowskiego. Wszystkie te przedmioty mają swoją duszę i pamięć, w której zapisały ludzi, których dawno już nie ma oraz wydarzenia z ich codziennego, pracowitego życia.

Zawichojska izba regionalna ma już pięć lat. Zgodnie z zamysłem, jest nieformalnym muzeum i tłem do wydarzeń kulturalnych. Poza tym – przyczynkiem do realizacji wielu pomysłów z zakresu edukacji regionalnej oraz inspiracją do zrealizowanych wydawnictw. Co ważne, jest także miejscem spotkań twórców oraz wielu codziennych inicjatyw. Jak się okazuje, tu właśnie, w gościnnym wnętrzu, wśród cennych artefaktów, najlepiej krystalizują się pomysły na lokalne przedsięwzięcia, nie tylko kulturalne. Gratulujemy pomysłodawczyni – dyrektor Patrycji Sus -Lutyńskiej wraz z pracownikami M-GOK w Zawichoście oraz mieszkańcom – współtwórcom “Lamusa”.

Oprac: Małgorzata Laska

 

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Halina
Halina
17 dni temu

Super, to już pięć lat, a ciągle odkrywamy coś nowego. Niesamowita inicjatywa, pamiętam to zaangażowanie pani dyrektor i wszystkich pracowników M-GOK. Piękna ekspozycja i piękny tekst, Gosiu Lasko.