Zamiast kuszącego zysku, odnotował straty

Foto: Pixabay

76-letni mieszkaniec powiatu sandomierskiego zgłosił wczoraj policjantom, że stracił swoje oszczędności. Zaufał nieznajomej osobie, która oferowała mu pomoc przy inwestowaniu pieniędzy, co doprowadziło do utraty ponad 15 tys. zł. Przypominamy o ostrożności i realnym spojrzeniu na propozycje szybkiego i łatwego zarobku.

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu zgłosił się 76-latek, który poinformował funkcjonariuszy, że w wyniku oszustwa z jego konta zniknęło ponad 15 tys. zł. Do zdarzenia doszło w lutym bieżącego roku.

Wówczas do seniora zadzwonił mężczyzna, podający się za analityka finansowego. Zaoferował pomoc przy inwestowaniu na giełdzie. Skuszony propozycją szybkiego zarobku mężczyzna postanowił zainwestować część swoich oszczędności. Po wpłaceniu pieniędzy, senior zaczął otrzymywać informację, ile zysku zapisało się już na jego koncie.

Następnie rzekomy analityk finansowy kilkakrotnie dzwonił do mężczyzny, namawiając go do założenia konta, które ułatwi operacje finansowe. Niestety, 76-latek posłuchał wskazówek oszusta i założył konto, na które przelał oszczędności. Ponadto udostępnił swoje dane do logowania nieznajomemu rozmówcy. Po krótkim czasie zorientował się, że zamiast zarobku, poniósł straty w wysokości ponad 15 000 zł.

Przypominamy ważne zasady:

Pod żadnym pozorem nie przekazuj swoich danych do logowania do banku.

Nie udostępniaj kodów weryfikacyjnych, przychodzących na telefon.

W trakcie logowania się do sklepu internetowego czy banku, nigdy nie wolno korzystać z linków – zawsze należy wpisać adres ręcznie.

Nie należy dokonywać płatności i logować się do serwisów z podaniem swojego hasła w punktach bezpłatnego publicznego dostępu do Internetu (tzw. hot-spotach).

Bądź ostrożny i czujny!

Źródło: KPP w Sandomierzu

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments