Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2020 „Świeca, która tworzy Polską Wigilię”

0
224

W Wigilię Bożego Narodzenia  na polskich stołach, w miejscu przeznaczonym dla niespodziewanego gościa, zapala się świece. Akcja „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2020” rozpoczyna się w pierwszą niedzielę adwentu i trwa do Świąt Bożego Narodzenia.

Ojciec Franciszek w Orędziu na IV Światowy Dzień Ubogich napisał:

Wyciągnięcie ręki jest znakiem: to znak, który natychmiast przywołuje do bliskości, solidarności i miłości. W ostatnich miesiącach, w których cały świat był jakby przytłoczony przez wirusa przynoszącego ból i śmierć, zniechęcenie oraz zagubienie, ileż wyciągniętych rąk mogliśmy widzieć! Wyciągnięta ręka lekarza, który przejmuje się każdym pacjentem, starając się znaleźć właściwe lekarstwo… Wyciągnięta ręka kapłana, który błogosławi ze ściśniętym sercem. Wyciągnięta ręka wolontariusza, który pomaga tym, którzy żyją na ulicy, ale też i tym, którzy mają dach nad głową, ale nie mają co jeść”.

Wzorem lat ubiegłych Caritas Polska postanowiła po 10 groszy z każdej świecy przeznaczyć na pomoc dzieciom z najuboższych krajów świata.

W ramach 26 edycji akcji Caritas Diecezji Sandomierskiej przygotowała w tym roku ponad 70 tysięcy świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, które zapłoną na wigilijnych stołach. Środki, zebrane dzięki dystrybucji świec, Caritas przeznaczy na wakacyjny wypoczynek, bezpłatne posiłki i stypendia. Ponadto także na wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu.

Świece już pojawiły się w kościołach. W zeszłym roku w diecezji sandomierskiej rozprowadzono 60 tysięcy świec.

Idea świątecznej świecy Caritas rozpowszechnia się również poza granicami naszego kraju. Dzięki ofiarności Polaków, biorących udział w ubiegłorocznej edycji akcji, odbudowano szkołę w syryjskim Aleppo, zniszczoną w działaniach wojennych. W tym roku część środków organizator przeznaczy na pomoc dla dzieci z dotkniętej kryzysem humanitarnym Wenezueli.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zapoczątkowano w 1994 r. Co roku, podczas adwentu, świece rozprowadza się w parafiach w całej Polsce. Od blisko 20 lat akcja ma charakter ekumeniczny. Obecnie prowadzi ją Caritas wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos.

Źródło: Caritas Diecezji Sandomierskiej

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments