„Wielbłąd w sieci – krokodyl w Wiśle. Ocalanie od zapomnienia”- projekt Biblioteki Publicznej MiG Zawichost

Foto: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Zawichoście

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy  Zawichost otrzymała dofinansowanie projektu w ramach programu „Kultura w sieci”, którego dysponentem jest Narodowe Centrum Kultury, a instytucją nadzorującą Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt ten zatytułowany jest „Wielbłąd w sieci – krokodyl w Wiśle. Ocalanie od zapomnienia”, a otrzymana kwota na jego realizację wynosi 11 000 zł.

W zamyśle jego celem ma być próba ocalenia od zapomnienia za pomocą nowoczesnych technik – w sieci na platformie YouTube legend, sensacji historycznych, literackich, obyczajowych związanych z Ziemią Zawichojską.

W tym trudnym czasie pandemii biblioteka chce – wraz z autorem tychże legend Panem Zbigniewem Fronczkiem – zainteresować najmłodszych, a starszym przypomnieć barwną przeszłość miasta i okolicy. Projekt ten przyczyni się do podniesienia poziomu wiedzy historycznej i literackiej, a także będzie promocją historii i folkloru Zawichostu – małej ojczyzny. Legendy, sensacje, anegdoty historyczne związane z tym regionem prezentować będą przedstawiciele lokalnej społeczności: w pierwszej kolejności władz z Panią burmistrz Katarzyną Kondziołką na czele, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół, nauczyciele, prezes OSP.

Jakie będą ich interpretacje? Z pewnością efekt końcowy wzbudzi duże zainteresowanie. Część nagrań już czeka na prezentację, kolejne będą zrealizowane w najbliższym czasie. Pod koniec lipca planowane jest czytanie i nagrywanie w niepowtarzalnej scenerii – w Parku Etnograficznym ,,Pod Kogutem” w Dąbiu.

Zadanie to adresowane jest przede wszystkim do mieszkańców miasta i gminy Zawichost, ale dzięki pośrednictwu Internetu także do wszystkich tych, którzy interesują się polską historią, folklorem poszczególnych regionów Polski oraz rolą Wisły w polskich dziejach.

Projekt ten będzie realizowany w okresie od 10.06.2020 do 30.10.2020. To ciekawa inicjatywa, będziemy informować o efektach.

Źródło: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Zawichoście

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments