W Sandomierzu upamiętniono powstańców styczniowych

0
272
Foto: Tomasz Chmiel, Urząd Miejski w Sandomierzu

W Sandomierzu odbyła się miejska uroczystość, upamiętniająca polski zryw narodowy przeciwko Rosji, który rozpoczął się 22 stycznia 1863 roku. Zorganizowano ją dokładnie w dniu 158. rocznicy tegoż wydarzenia, na sandomierskim Cmentarzu Katedralnym.

Z racji rygoru sanitarnego, miała ona charakter skromniejszy niż zwykle. Ograniczyła się do złożenia symbolicznych wiązanek kwiatów na grobie powstańca Ignacego Marynowskiego porucznika jazdy sandomierskiej, walczącego wówczas o wolną Polskę. Złożyli je: Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, Tomasz Huk przewodniczący Rady Powiatu w Sandomierzu oraz  Wojciech Dzieciuch wicestarosta sandomierski.

Przypomnijmy – powstanie styczniowe był to największy czyn zbrojny, który spotkał się z poparciem międzynarodowym. Powstanie miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek, z różnym rezultatem. Warto podkreślić, że udział w nim wzięło około 200 000 ludzi. Niestety, powstanie ze względu na znaczną dysproporcję sił stron walczących ostatecznie upadło w 1864 roku. Wraz z nim upadła nadzieja Polaków na odzyskanie niepodległości.

Źródło: Urząd Miejski w Sandomierzu

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments