Sandomierz wśród świętokrzyskich samorządów zero plus

W Ostrowcu Świętokrzyskim z inicjatywy Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego odbyła się konferencja prasowa z udziałem Burmistrza Sandomierza Marcina Marca, Prezydenta Skarżyska Kamiennej Konrada Kröninga, Burmistrza Nowego Korczyna Pawła Zagaja, Wójta Gminy Sitkówka Nowiny Sebastiana Nowakiewicza, na której samorządowcy poinformowali o wysłaniu listu do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w temacie podziału środków z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. List podpisało 21 samorządowców z Województwa Świętokrzyskiego.

Część miejscowości w województwie świętokrzyskim nie otrzymała wsparcia z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Środki z tego tytułu miały posłużyć na poprawę jakości infrastruktury tych terenów co za tym idzie jakości życia mieszkańców. Dlaczego akurat te gminy zostały pozbawione możliwości przeprowadzenia kluczowych inwestycji? Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie 21 samorządów województwa świętokrzyskiego próbując znaleźć odpowiedź na to pytanie wystosowało list do Premiera Mateusza Morawieckiego.

Przedstawiciele władz samorządowych zwracają uwagę na dyskryminacyjny i mało transparentny podział środków w ramach ostatniego naboru wniosków do Funduszu Inwestycji Lokalnych. Według nich nie ma powodów dla których wymienione samorządy miałyby zostać pozbawione możliwości realizacji inwestycji bliskich ludziom. To właśnie na ten aspekt w szczególności zwracają uwagę samorządowcy. Mniejsze samorządy, bez tych środków będą zmuszone zaniechać wielu ważnych dla mieszkańców inwestycji, takich jak budowa żłobków, remonty dróg, inwestycje w sferę kultury czy ochronę środowiska. Brak przydziału środków w ramach tego funduszu odczują negatywnie zwłaszcza mieszkańcy. Środki z tego funduszu zostały przekazane przez Unię Europejską i powinny być podzielone w sposób sprawiedliwy i transparentny.

Burmistrz  Sandomierza Marcin Marzec dołączył do inicjatywy wójtów, burmistrzów i prezydentów. Sandomierz nie otrzymał środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych, tym samym znalazł się wśród samorządów zero plus. Na liście inwestycji znajdowało się między innymi zadaszenie boiska przy PSP nr 1, czyli szkole która wychowała 3 olimpijczyków. W tym momencie posiada najsłabszą bazę sportową w mieście. Kolejną bardzo potrzebną i wyczekiwaną inwestycją był Dom Dziennego Pobytu Seniora, a także program dostosowania przestrzeni publicznej dla osób niepełnosprawnych. Obydwie inwestycje stanęły pod znakiem zapytania. Burmistrz Sandomierza uważa że cała sytuacja jest niesprawiedliwa i wymierzona przeciwko mieszkańcom. “Jesteśmy gorszym sortem a nie zgadzamy się na to. Dziś to my jesteśmy włodarzami miasta, jutro będzie ktoś inny, ale te środki zostaną tu na lata, i będą służyć mieszkańcom”

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments