Rozpoczyna się wielkie testowanie nauczycieli klas I-III

0
314
Obraz 14995841 z Pixabay

Dzisiaj w całej Polsce rozpoczyna się testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2. Akcja potrwa do 15 stycznia 2021 r. Badania będą dobrowolne i bezpłatne. Nauczyciel z pozytywnym wynikiem nie będzie mógł wrócić do szkoły.

Ministerstwo Zdrowia zebrało informacje o zapotrzebowaniu na testy dla nauczycieli poprzez kuratoria i Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Wynika z nich, że chętnych na przeprowadzenie testu  będzie ok. 190 tys. osób. Obecnie Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierają listy imienne pedagogów ze szkół podstawowych.

Testy będą wykonywane metodą RT-PCR, w sanepidach oraz mobilnych punktach drive thru.

Testy na obecność koronawirusa będą dla nauczycieli odbywały się na zasadzie dobrowolności. Jeśli nauczyciel nie ma niepokojących objawów choroby i nie zdecyduje się na test, będzie mógł wrócić do nauczania.

Warto zaznaczyć, że powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii.

Akcja testowania obejmuje także, co oczywiste, pracowników niepedagogicznych szkół – personel i pracowników administracji obowiązują takie same zasady. Natomiast – co budzi wiele kontrowersji – nie dotyczy nauczycieli przedszkoli.

Warto podkreślić, że informację o wyniku przekazuje się pracownikowi. Jeśli wynik będzie pozytywny, wtedy pracownik automatycznie zostanie skierowany na izolację, a sanepid rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną.

Jakie jest zainteresowanie testami w naszym regionie? Z pewnością będziemy o tym informować.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia gov.pl

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments