Przyszłość Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu pod znakiem zapytania

Foto: Pixabay

Jaka będzie przyszłość Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu? 30 czerwca kończy się pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia. Nie wiadomo, czy będzie kontynuowany…

Przyszłość Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu była tematem spotkania z dziennikarzami w dniu 14 października, z udziałem władz samorządowych oraz pracowników Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu. W spotkaniu uczestniczył starosta Marcin Piwnik, dyrektor szpitala – dr Marek Kos, Renata Mirowska-Masternak – ordynator psychiatrii oraz lekarz tej specjalności Monika Czerwonka.

Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu, prowadziło swoją działalność w ramach pilotażowego programu, realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Ma on na celu powstawanie takich CZP w całym kraju. Na razie w Polsce do programu przystąpiło 27 placówek szpitalnych.

Zdaniem Renaty Mirowskiej-Masternak  spełnia ono swoją rolę. Przede wszystkim zmieniło nastawienie osób z problemami psychicznymi do podjęcia leczenia. Jak zaobserwowano, od 2018 roku coraz więcej osób zgłasza się po specjalistyczną pomoc i uzyskuje ją.

Program kończy się 30 czerwca, jednak zdaniem lekarzy, należy podtrzymać taką formę profilaktyki i leczenia pacjentów. Tym bardziej, że kryzys psychiczny dotyka coraz większą część społeczeństwa. Tymczasem, w województwie świętokrzyskim jest to jedyne Centrum Zdrowia Psychicznego, mogą więc korzystać  z niego pacjenci z innych powiatów. To kolejny argument, by przedłużyć jego funkcjonowanie.

Ponieważ planuje się zakończenie programu, zainicjowano akcję poparcia dla dalszego funkcjonowania oraz rozwoju Centrów Zdrowia Psychicznego w kraju. Petycję można poprzeć, wchodząc na stronę https://lnkd.in/e7GN7Zw  lub odwiedzając adres https://lnkd.in/eztK-ea
Oprac: Malgo La
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments