Przebudowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu – z wizytą na placu budowy

0
238
Foto: Urząd Miejski w Sandomierzu

Rozpoczęła się kolejna ważna inwestycja w ramach rewitalizacji Sandomierza. 10 grudnia 2020 roku władze miasta zawarły umowę o wykonanie robót budowlanych, dotyczących realizacji przedsięwzięcia pn.” Przebudowa i nadbudowa Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z wyposażeniem”. Prace trwają, a zgodnie z umową termin ich zakończenia nie jest zbyt odległy – 31 października 2021r.

To ważne, gdyż w 2022 roku biblioteka będzie świętować 115 rocznicę swojej działalności. Wszystko wskazuje na to, że już w nowym budynku. O przebiegu i zakresie prac budowlanych rozmawiano podczas dzisiejszej konferencji prasowej burmistrza Sandomierza Marcina Marca. Uczestniczyli w niej dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Barbara Rożek oraz naczelnik Wydziału Techniczno – Inwestycyjnego UM Krzysztof Kwieciński. Wszyscy podkreślają zgodnie, że inwestycja jest bardzo potrzebna i cieszą się z możliwości jej realizacji. Mieszkańcy natomiast czekają na możliwość ponownego  korzystania ze zbiorów biblioteki.

Po remoncie i rozbudowie instytucja ta będzie z pewnością lepiej służyła czytelnikom, a jest ich w Sandomierzu ponad 5 tysięcy, w tym duża grupa seniorów. Przede wszystkim z myślą o nich oraz o osobach niepełnosprawnych w nowej bibliotece nie będzie żadnych barier architektonicznych. A korzystanie z wyższych kondygnacji obiektu ułatwi wygodna winda.

Realizacja zadania obejmuje przebudowę dotychczasowego budynku biblioteki oraz nadbudowę jej większego budynku dachem czterospadowym. Dzięki nadbudowie obiekt zyska nową kondygnację, czyli około 200 metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni użytkowej. Będzie przestronny i przystosowany do nowoczesnych standardów.

Powstaną w nim dodatkowe pomieszczenia, m.in. czytelnie, wypożyczalnie, pracownia digitalizacji. Nowe działy – zbiorów specjalnych, audiowizualnych. Ponadto pokoje administracji, serwerownia, sala zebrań i zaplecze higieniczno-sanitarne. Wszystko to umożliwi wzrost liczby osób korzystających z zasobów biblioteki. Co ważne, na parterze budynku powstanie muzeum drukarstwa, a w nim kilka pracowni z wyposażeniem. Będzie także zielone miejsce do rekreacji – w tym celu zagospodaruje się wewnętrzne podwórko biblioteki.

W zakres zadania wchodzi ponadto wymiana wszystkich instalacji wewnętrznych, wykonanie nowego przyłącza wodociągowego oraz przyłącza kanalizacji deszczowej. Poza tym  – zagospodarowanie terenu (nowe ogrodzenie,  nowa nawierzchnia z kostki betonowej na placu przy bibliotece, mała architektura, zieleń). Oprócz tego oczywiście dostawa i montaż wyposażenia budynku biblioteki, czyli meble biurowe, regały na książki oraz sprzęt komputerowy.

Wartość robót budowlanych wynosi: 4 599 070,93 zł, z czego 68% stanowi dofinansowane ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa. Przebieg prac ilustrują zdjęcia – jak widać, na razie to plac budowy.

Oprac: Malgo La

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments