Prezentacja znaczka pocztowego “Roku Św. Jakuba Apostoła” w sandomierskiej świątyni

Foto: Starostwo Powiatowe w Sandomierzu

Jubileuszowy Rok Św. Jakuba był okazją do odprawienia 25 lipca uroczystej mszy świętej w najstarszej sandomierskiej świątyni. Kościół pw. św. Jakuba oo. Dominikanów w Sandomierzu, bo o nim mowa, od najdawniejszych czasów był ważnym punktem szlaku jakubowego, wiodącego do Santiago de Compostela.    Po zakończeniu liturgii odbyła się tam prezentacja i promocja okolicznościowego znaczka pocztowego “roku Jakubowego”. Tuż po mszy odezwały się zabytkowe sandomierskie dzwony, w tym dzwon Piotr z 1314 roku.

W uroczystości wzięli udział Starosta Sandomierski Marcin Piwnik, Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec oraz Zastępca Dyrektora Regionu Sieci Poczty Polskiej w Kielcach Tomasz Wiatrowski.
Poczta Polska wprowadziła do emisji znaczek, który przedstawia kobietę z plecakiem. Co ważne, do plecaka przymocowano muszlę św. Jakuba – symbol wszystkich pielgrzymujących do Santiago de Compostela.
Jubileuszowy “Rok św. Jakuba Apostoła” ogłasza się w Santiago de Compostela w latach, w których święto Apostoła Jakuba – 25 lipca – przypada, tak jak w tym roku, w niedzielę.
Ze względu na pandemię Penitencjaria Apostolska zdecydowała o wydłużeniu o rok obchodów Roku Jakubowego. Tak więc trwać on będzie przez cały 2021 i 2022 rok.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Sandomierzu
Oprac: Malgo La
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments