Podziemna Trasa Turystyczna przygotowuje się do otwarcia sezonu

Jedną z największych atrakcji turystycznych Sandomierza jest niewątpliwie półkilometrowy podziemny labirynt, wiodący pod najstarszą częścią miasta, czyli Podziemna Trasa Turystyczna. Obecnie nieczynna, z uwagi na reżim sanitarny, przygotowuje się jednak do rozpoczęcia nowego sezonu.

Wymaga bowiem prac konserwatorskich, a przede wszystkim usunięcia ognisk pleśni, jakie pojawiają się na skutek zawilgocenia starych murów korytarzy i komnat. Zatem – impregnacja ścian i podłóg, czyli pokrycie ich żywymi kulturami bakterii, które żywią się właśnie grzybami i pleśnią. To wszystko, w trosce o bezpieczeństwo zwiedzających, aktualnie wykonują pracownicy Sandomierskiego Centrum Kultury.

Chcąc uatrakcyjnić zwiedzanie obiektu, zadbają także o nowe elementy oświetlenia i eksponaty. Udostępnią je Muzeum Okręgowe oraz Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu. Obok narzędzi górniczych, służących do zabezpieczenia korytarzy i  średniowiecznych narzędzi tortur katowskich, zobaczymy tam misternie wykonane filiżanki z ćmielowskiej porcelany. A także – piękne rzeźby Karola Badyny – zapowiada Wojciech Dunin dyrektor SCK.

Prace te osobiście nadzoruje burmistrz Marcin Marzec, który zaprasza do Sandomierza. Z pewnością warto.

Źródło: Urząd Miejski w Sandomierzu 

Oprac: Malgo La

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments