Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy Ochotniczej Straży Pożarnej w Samborcu

0
246
Foto: Gmina Samborzec

26 stycznia 2021 r., dzięki staraniu wielu osób, a przede wszystkim strażaków OSP Samborzec, do jednostki trafił nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy. To samochód zabudowany na sprawdzonym podwoziu MAN TGM 18.320 BB 4×4 przez Firmę MOTO-TRUCK Sp. z o.o. z Kielc.

Teraz strażaków z Samborca czeka przeszkolenie z jego obsługi. Następnie, po wprowadzeniu do podziału bojowego Stanowiska Kierowania KP PSP w Sandomierzu, samochód będzie stanowił pierwszowyjazdowy zastęp do różnego rodzaju zdarzeń.

Średni samochód ratowniczo-gaśniczy dysponuje zbiornikiem o pojemności 4600 litrów wody, więc zapewni możliwość dłuższego prowadzenia działań gaśniczych. Ponadto  wyposażono go w zestaw niezbędnych narzędzi i sprzęt, umożliwiający prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych. Do najważniejszych należą narzędzia hydrauliczne ratownictwa drogowego, zestaw poduszek pneumatycznych, pilarki do drewna, przecinarki do stali i betonu.

Wartość nowego samochodu to 849 930,00 zł. Jakie były źródła jego finansowania?

Otóż środki finansowe na zakup wozu pochodziły głównie z dotacji, które druhowie pozyskali z następujących źródeł:

– Gmina Samborzec – 337 930,00 zł,

– Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 380 000,00 zł,

– Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej –  80 000,00 zł,

– Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – 32 000,00 zł,

– Powiat Sandomierski – 20 000,00 zł.

Warto podkreślić, że główną zaletą pojazdu jest jego uniwersalność oraz ergonomiczny i bezpieczny dostęp do wyposażenia. Ponadto przestronna kabina daje komfort ratownikom, a najwyższej klasy sygnalizacja uprzywilejowania zwiększa bezpieczeństwo podczas dojazdu do zdarzenia.

Źródło: Gmina Samborzec

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments