Gmina Zawichost odnowi pomnik, poświęcony 30 rozstrzelanym zakładnikom

Foto: Gmina Zawichost

Gmina Zawichost pozyskała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ponad 40 tys. złotych na renowację pomnika. To pomnik poświęcony pamięci Polaków, pomordowanych przez okupanta hitlerowskiego w Zawichoście-Podgórzu w 1944 roku.

Środki te pozwolą na wymianę odpadających już płytek betonowych na płytki z piaskowca, przy zachowaniu bryły pomnika. Ponadto zaplanowano renowację krzyża, godła i tablicy pamiątkowej oraz wyremontowanie otoczenia.
Warto tu przywołać tragiczne wydarzenie, które ten właśnie pomnik od lat chroni przed zapomnieniem. Otóż drugiego lutego 1944 roku Niemcy rozstrzelali w tym miejscu trzydziestu polskich zakładników. Uczynili to w okrutnym odwecie za zabicie jednego i zranienie dwóch niemieckich żołnierzy, co stało się w zasadzce, urządzonej przez partyzantów zza Wisły. Ich celem było odbicie z transportu do Sandomierza jednego z członków swojego oddziału.
Zakładnikami byli więźniowie z Ostrowca. Ponieważ Niemcy zabronili rodzinom godnie ich pochować, ciała ofiar przewieziono na cmentarz Św. Leonarda w Zawichoście. Jednak mimo tego zakazu aż 28 poległych ukradkiem wywieziono na rodzinne cmentarze, w czym pomogli zresztą polscy policjanci. Na starym cmentarzu w Zawichoście spoczywają nadal tylko Filip Sempioła ( 34 lata ) i Jerzy Sieradzki (18 lat).
Wspomnijmy nazwiska wszystkich poległych:
Jan Dubal, Roman Frańczak, Jan Góra, Józef Góra, Jan Gruszka, Stanisław Gruszka, Leon Kałuża, Czesław Kolera, Antoni Kołbut, Henryk Nowak, Płeszka, Piotr Ryba, Kazimierz Rzepka, Władysław Schab, Filip Sempioł, Józef Sędrowicz, Jerzy Sieradzki, Stanisław Simla, Skrajny, Sochacki, Aleksander Szcześnia, Jan Wojtowicz, Bronisław Żyła.
Starania Burmistrza Zawichostu Katarzyny Kondziołki o tę dotację wsparli – jak widać skutecznie, posłowie województwa świętokrzyskiego Marek Kwitek i Krzysztof Lipiec.
Źródło: Gmina Zawichost
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments