Inauguracja działalności reaktywowanego Bractwa św. Józefa w Klimontowie

Foto: Diecezja Sandomierska

W dniu 1 maja Kościół wspomina św. Józefa Rzemieślnika. Pracując jako cieśla w Nazarecie, troskliwie opiekował się Jezusem i Matką Najświętszą. W tym dniu ks. bp Krzysztof Nitkiewicz sprawował Mszę Świętą w kościele pw. św. Józefa w Klimontowie.

We wspólnej modlitwie udział wzięli kapłani z dekanatu, z dziekanem oraz proboszczem parafii ks. kan. Henrykiem Hendzlem na czele. Ponadto Bractwo św. Józefa oraz wierni, przybyli na uroczystość.

Bp Nitkiewicz nawiązał w homilii do patrona dnia św. Józefa, którego określił jako współpracownika Boga i wiernego, pełnego pokory, sprawiedliwego sługę Pańskiego. Mówił także o wartości pracy, której nie należy traktować, jako kary za grzechy, a wręcz przeciwnie. – To jej brak ogranicza i upokarza. Stąd zapobieganie bezrobociu oraz tworzenie miejsc pracy powinno być priorytetem każdej władzy, a także tych, którzy mają więcej, są przedsiębiorczy, zaradni.

Ordynariusz Sandomierski przestrzegał również przed konsekwencjami braku posłuszeństwa i współpracy z Bogiem.

Jeśli naprawdę nie zwrócimy oczu i serca ku Bogu, pozostaniemy dalej bezradnymi obserwatorami naszej własnej słabości. Będziemy kowalami szczęścia ubranego w żałobne szaty, dziurawe i poprzecierane, z gorzkim uśmiechem wykrzywiającym usta.
Dlatego naśladujmy Maryję i Józefa, którzy mieli w swoim domu Chrystusa. Z Nim wszystko wygląda inaczej, i rodzina, i praca, a nawet trudności związane z pandemią – zakończył biskup, zachęcając do udziału w nabożeństwach majowych.

Po homilii zainaugurowano działalność reaktywowanego 1 stycznia 2021 roku Bractwa Św. Józefa. Powstało ono przy kościele pw. św. Józefa w Klimontowie 10 marca 1706 roku, za sprawą Papieża Klemensa XI. Jego działalność całkowicie wygasła po II wojnie światowej, a ostatnie wpisy imienne do Księgi Bractwa, która  zachowała się w archiwach parafialnych, pochodzą z roku 1939.

Jakie zadania do spełnienia stoją przed członkami reaktywowanego Bractwa?

Przede wszystkim naśladowanie cnót św. Józefa i rozwijanie jego kultu. To także modlitwa w intencji małżeństw i rodzin oraz stawanie w obronie świętości życia ludzkiego. Ponadto wzajemne wspieranie się członków w wymiarze duchowym oraz okazywanie sobie pomocy w sytuacjach losowych. Co ważne, aktywne uczestnictwo w życiu wspólnoty parafialnej, troska o świątynię parafialną, kościół rektoralny i cmentarz.

Uroczystość w kościele św. Józefa w Klimontowie wpisuje się w Diecezjalne obchody Roku św. Józefa, ogłoszonego przez papieża Franciszka. Kościół w Klimontowie jest jednym z kościołów stacyjnych. Zgodnie z decyzją Penitencjarii Apostolskiej i dekretem bp. Krzysztofa Nitkiewicza wierni mogą uzyskać tu odpust zupełny.

Źródło: Diecezja Sandomierska

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments