Terytorialsi brali wymazy

0
311

Prawie 3 tys. wymazów od nauczycieli klas I-III i pracowników administracyjnych szkół pobrali żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jednostka została zaangażowana do pomocy w przeprowadzeniu badań przesiewowych, aby najmłodsi uczniowie szkół podstawowych w poniedziałek mogli rozpocząć nauczanie w systemie bezpośrednim.

Akcja trwała od 11 do 15 stycznia. Każdego dnia do pobierania wymazów zaangażowanych było ok. 40 żołnierzy z batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Żołnierze byli kierowani do wyznaczonych przez Sanepid punktów pobrań rozmieszczonych w szkołach na terenie całego województwa. Zespoły medyczne podkarpackich „terytorialsów” stale wspierają też załogi przyszpitalnych punktów pobrań „drive thru”. Również do tych punktów zgłaszali się nauczyciele.

Od kwietnia ub. roku, na wniosek wojewody podkarpackiego Brygada deleguje codziennie 4 – 6 zespołów medycznych do wsparcia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemicznej. Żołnierze głównie pobierają wymazy w domach osób przebywających na kwarantannie, w DPS-ach, w wyznaczonych placówkach medycznych oraz metodami „drive thru” i „walk thru”. W ub. roku medycy z 3. PBOT pobrali w ten sposób ok. 15 tys. wymazów do badań na obecność koronawirusa.

jc

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments