Nisko. Ścieżka? Tak! I to szybciutko!

Nerwowo się zrobiło wokół ścieżki rowerowej z Niska do Nowosielca. Ścieżki nie ma, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie ma na nią pieniędzy, a niedługo „Gdaka” straci zarząd nad drogą. Wtedy rozmowy z nowym zarządcą trzeba będzie rozpocząć od nowa.

Budowa ścieżki rowerowej z Niska do Nowosielca, wzdłuż obecnej DK 19, to temat nie z tej, nie z poprzedniej, ale z wcześniejszych jeszcze kadencji samorządu. Na drodze przez las jest ciasno dla samochodów, a co mówić jeszcze o rowerzystach. Wypadków tam było niemało i teraz tylko desperat na rowerze pokonuje tę trasę. A akuratnie w tym miejscu ścieżka dla cyklistów jest potrzebna, jak mało gdzie. Zwłaszcza teraz, gdy pod Nowosielcem zacznie na poważnie otwierać się strefa gospodarcza.

Poważne rozmowy Niska z GDDKiA rozpoczęły się w 2015 r. Obie strony zgadzają się, że ścieżka dla rowerzystów jest niezbędna. Problemem jak wszędzie są pieniądze. GDDKiA nie ma w planach przebudowy odcinka starej „19” między Niskiem i Nowosielcem, ponieważ obok budowana jest nowa ekspresowa „19”. Zarządca drogi od tematu budowy ścieżki jednak nie ucieka. Samorząd Niska wziął na siebie zrobienie dokumentacji budowy i znalezienie sponsora. Projekt już jest, ale ze sponsorem idzie opornie. Naturalnym partnerem do rozmów są tylko Lasy Państwowe i burmistrz Waldemar Ślusarczyk rozmawia z LP. I znów jest dobra wola, ale bez finansowych konkretów.

Tymczasem czas nagli. Gdy zostanie wybudowana nowa S19 na odcinku między Lublinem i Rzeszowem, a to wcale nie jest odległy termin, dojdzie do wymiany zarządców dróg. Pieczę nad S19 obejmie GDDKiA, a stara „19” zostanie sprezentowana samorządowi województwa. I nie wiadomo, czy marszałek nie będzie miał innych priorytetów drogowych, niż ścieżka między Niskiem i Nowosielcem. A nie jest to tylko ścieżka „z domu do pracy”. Prowadzi przez bardzo atrakcyjny las, w którym poza trasami dla pieszych jest jakże atrakcyjna ścieżka przyrodnicza dla rowerzystów. Oby nie zarosła, nim budowa utwardzonego pasa bezpieczeństwa wzdłuż krajowej – jeszcze – drogi ruszy naprawdę.
jc

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments