Krzeszowski plener malarski pod znakiem twórczej pracy

Gminny Ośrodek Kultury w Krzeszowie po rocznej przerwie powrócił do tradycji krzeszowskich plenerów malarskich. 24. Ogólnopolski Plener Malarski – „Krzeszów 2021”  patronatem honorowym objęli poseł na Sejm RP Jerzy Paul, Starosta Niżański Robert Bednarz oraz Wójt Gminy Krzeszów Stanisław Nowakowski.

Początek maja upłynął pod znakiem twórczej pracy, pośród okolicznych zakątków przyrody. Przybyli artyści z różnych zakątków Polski, między innymi z Krakowa, Warszawy, Lublina i Rzeszowa. Ten plener był inny niż wszystkie, nie tylko ze względu na obostrzenia pandemiczne. Po raz pierwszy w historii plenerów, Gminny Ośrodek Kultury w Krzeszowie gościł u siebie artystę rzeźbiarza, który specjalizuje się w obróbce metalu, kamienia i drewna. To spotkanie zaowocowało powstaniem rzeźby, rodem z głębin Sanu.

Tygodniowy pobyt w Krzeszowie zainspirował artystów do tworzenia fantastycznych obrazów, pełnych charakterystycznych dla powiatu widoków. Podczas pobytu artyści nie tylko malowali obrazy, ale również i zwiedzali. Odwiedzili wiele ciekawych miejsc powiatu niżańskiego: park dworski w Bielinach, Pałac Tarnowskich w Rudniku nad Sanem, krzeszowski kirkut, kościół parafialny w Krzeszowie oraz izbę pamięci „Wikarówka”. Wybrali się także do „cudownego źródełka” w Krzeszowie Dolnym.

Uroczyste zakończenie pleneru nie mogło się odbyć się w związku z sytuacją epidemiczną w kraju i obostrzeniami, nałożonymi na domy kultury. Niemniej jednak prace wszystkich artystów uhonorowano. Artyści otrzymali pożegnalne statuetki, które ufundował Powiat Niżański.

Wystawę prac poplenerowych wraz z opisem sylwetek ich autorów oraz relację wideo z przebiegu pleneru można zobaczyć na oficjalnej stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Krzeszowie.

Poniżej przedstawiamy bezpośrednie odnośniki do wirtualnej wystawy i relacji wideo z pleneru:

Wirtualna wystawa prac poplenerowych: https://krzeszow-gok.pl/2021/05/16/wirtualna-wystawa-poplenerowa-24-ogolnopolski-plener-malarski-krzeszow-2021/

Relacja video: https://krzeszow-gok.pl/2021/05/19/relacja-video-z-przebiegu-24-ogolnopolskiego-pleneru-malarskiego-krzeszow-2021/

Bezpośredni link do video: https://youtu.be/2i6FyDz4rbA

Źródło: Starostwo Powiatowe w Nisku

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments