Beneficjenci programu EtnoPolska 2021 z regionu naszych czterech miast

Foto: Koło Gospodyń Wiejskich w Wygodzie

Do 308 beneficjentów z całej Polski trafi łącznie 10 milionów złotych na popularyzację folkloru w ramach programu EtnoPolska 2021. Właśnie ogłoszono wyniki naboru na rok 2021. Na liście wniosków, rozpatrzonych pozytywnie, znaleźliśmy beneficjentów z regionu naszych czterech miast. Jakie instytucje otrzymały dofinansowanie swoich zadań?

EtnoPolska to program Narodowego Centrum Kultury, od 2018 roku tworzący warunki dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze. Szczególnie w małych ośrodkach, program preferuje bowiem zadania, realizowane w miejscowościach, liczących nie więcej niż 50 tysięcy mieszkańców.

Wspiera szeroki zakres działań, popularyzujących kulturę ludową – wystawy, konkursy, przeglądy, festiwale, koncerty, warsztaty i kursy edukacyjne, szkolenia, konferencje, również online. Ponadto dofinansowuje renowację i zakup strojów ludowych oraz rekwizytów dla zespołów regionalnych – muzycznych, tanecznych, obrzędowych.

Program dotyczy samorządowych instytucji kultury, organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich, kościołów i związków wyznaniowych oraz podmiotów, prowadzących działalność gospodarczą. Do tegorocznej edycji wpłynęło aż 1846 wniosków, czyli o ok. 50% więcej niż rok wcześniej! Wyłoniono 308 beneficjentów, którzy na realizację zgłoszonych przedsięwzięć otrzymają łączne dofinansowanie w wysokości 10 000 000 złotych.

Oto wykaz beneficjentów z naszego regionu – z nazwą przedsięwzięcia i kwotą dofinansowania.

  1. Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Perły Łęgu w Bojanowie Tajemnice lasowiackiego rękodzielnictwa – 10 000,00 zł.

2. Koło Gospodyń Wiejskich w Grębowie “Róża”  Ale cacka! – warsztaty plastyki obrzędowej – 10,000,00 zł.

3. Niżańskie Centrum Kultury “Sokół” w Nisku Młoda krew Niżańskiej Kapeli Ludowej –          10 000,00 zł.

4. Fundacja tu Jestem W tyglu kultury i tradycji lasowiackiej edycja II – 18 000,00 zł.

5. Koło Gospodyń Wiejskich w Wygodzie “Wygodzianki”  Wygoda tradycji ci doda – 20 000,00 zł.

6. Dom Kultury w Pysznicy Tradycja jak źródło – 29 000, 00 zł

7. Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie Nie tylko len – ożywiamy lasowiackie tradycje rękodzielnicze – 33 000,00 zł.

8. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Jarocinie EtnoJarocin 2021 –        63 000,00 zł.

Zaintrygowani wysokością dotacji, zapytaliśmy Kamilę Strykowską-Momot dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Jarocinie, jak wykorzysta dofinansowanie. Okazuje się, że wszystko już zaplanowano. To rodzinna impreza plenerowa z historią w tle, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Co prawda to dwudniowe wydarzenie odbędzie się dopiero w sierpniu, jednak program jest już zapięty na ostatni (no, może przedostatni) guzik. W sobotę 14 sierpnia zaplanowano koncerty pieśni regionalnych zespołów Jargocianie, Brokaty, Jaśki. Ponadto koncert Iwony Węgrowskiej i zespołu Łzy, a w międzyczasie “Bitwę na smaki” dla kół gospodyń wiejskich z terenu gminy – konkurs na potrawę regionalną. Będą również wystawy lokalnego rękodzieła i atrakcje dla dzieci. Drugiego dnia odbędzie się koncert piosenki żołnierskiej zespołu Majdaniacy, konkurs wiedzy historycznej o regionie, koncert gwiazdy wieczoru FUTURE FOLK oraz dyskoteka pod gwiazdami.

W trakcie wydarzeń grupa rekonstrukcyjna zaprezentuje wystawę militariów z czasów wojny polsko-bolszewickiej i lat późniejszych. Umożliwi także przejażdżkę wozami bojowymi z epoki. Tego dnia także będą dostępne wystawy lokalnego rękodzieła, stoiska KGW z regionalnym jedzeniem i atrakcje dla dzieci. A wszystko to w pięknych okolicznościach przyrody, nad zalewem w Jarocinie.

Z pewnością program jest bardzo atrakcyjny, pozostaje życzyć sobie i organizatorom, by nic nie stanęło na przeszkodzie jego realizacji.

Gratulujemy wszystkim beneficjentom!

Oprac: Malgo La

 

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments